STUDIJA: Večernje vežbanje može efikasno da snizi nivo šećera u krvi
Vežbanje je generalno dobro za vaše zdravlje, ali je nedavno istraživanje pokazalo da vežbanje u različito doba dana može različito uticati na nivo šećera u krvi.
Objavljeno u časopisu Obesity, studija je otkrila da za gojazne ljude koji ne vežbaju mnogo, vežbanje uveče ima najpovoljniji efekat na kontrolu šećera u krvi.
Istraživači su otkrili da su umerene do snažne vežbe, za koje se pokazalo da poboljšavaju nivo šećera u krvi, dovele do najvećeg smanjenja nivoa šećera u krvi kod gojaznih osoba sa poremećenom regulacijom glukoze, posebno kada se izvode uveče.
Džonatan Ruiz, profesor na Univerzitetu u Granadi u Španiji i jedan od autora studije, naglasio je važnost vremena kada vežbate. On je rekao da „sertifikovano sportsko i medicinsko osoblje treba da razmotre optimalno vreme dana kako bi poboljšali efikasnost programa vežbanja i fizičke aktivnosti koje prepisuju“.
Prethodna istraživanja su pokazala da vežbanje pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi, posebno kod ljudi koji imaju problema sa težinom i metaboličkim stanjima. Ruiz i njegov tim otkrili su da su muškarci i žene koji su radili više od polovine svojih vežbi uveče imali niži ukupni nivo šećera u krvi tokom dana i noći.
Za svoju studiju, istraživači su regrutovali 186 gojaznih učesnika (u proseku 46 godina) sa najmanje jednim metaboličkim oštećenjem i sa indeksom telesne mase (BMI, kg/m2) od oko 32,9. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), odrasli od 20 godina i više sa BMI od 25 do 30 imaju prekomernu težinu, dok su oni sa BMI od 30 ili više gojazni.
Istina o globalnom haosu, u pitanju je sudbina čovečanstva | Mario Zna, 306 Uživo
Učesnicima nije data određena rutina vežbanja, ali su praćeni da bi se videlo kada vežbaju. Istraživači su izvestili da je svaka fizička aktivnost pomogla da se snizi nivo šećera u krvi, ali su večernji treninzi imali najznačajniji uticaj, smanjujući prosečne nivoe glukoze za 2,16 miligrama po decilitru (mg/dL). Ovaj efekat je bio primetan kod učesnika sa poremećenom regulacijom glukoze i bio je sličan i za muškarce i za žene.
Iako razlog zašto je vreme vežbanja napravilo ogromnu razliku u nivou šećera u krvi još uvek nije shvaćen, istraživači su pretpostavili da to može imati veze sa prirodnim cirkadijalnim ritmom tela. Tačnije, skeletni mišići, koji pomažu u snižavanju šećera u krvi trošenjem glukoze tokom vežbanja, nisu toliko efikasni u razbijanju šećera noću kao tokom dana.
Zbog toga, veći deo vežbanja kasno popodne i uveče može pomoći vašim mišićima da efikasnije koriste glukozu, što rezultira boljom regulacijom šećera u krvi kroz poboljšanu homeostazu glukoze.
Hoćete realnu situaciju?! Cionističke-Anglo-Američke sile osovine trenutno su u direktnom ratu protiv SLOBODNOG SVETA https://t.co/EHDxJzSWt6
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 7, 2024
Najbolje doba dana za vežbanje za osobe sa gojaznošću
Postoji jasna veza između gojaznosti i dijabetesa. Prema mišljenju stručnjaka, što više masti imate, veća je verovatnoća da ćete razviti dijabetes tipa 2. Zbog toga je epidemija gojaznosti koja je zahvatila SAD takođe dovela do povećanja slučajeva dijabetesa tipa 2 među Amerikancima.
U nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Diabetes Care, istraživači iz Centra Charles Perkins Univerziteta u Sidneju ispitali su podatke odraslih sa gojaznošću i dijabetesom tipa 2 koji su bili deo UK Biobank. Otkrili su da za ljude sa gojaznošću, vreme vežbanja može značajno uticati na zdravstvene rezultate.
Oni su izvestili da su oni koji su većinu svojih umerenih do snažnih aerobnih aktivnosti radili od 18:00 do 23:59 imali najmanji rizik od prerane smrti, kardiovaskularnih bolesti (poput srčanih i moždanih udara) i mikrovaskularnih bolesti (problemi sa malim krvnim sudovima).
Studija je pratila 29.836 odraslih osoba sa gojaznošću tokom skoro osam godina, tokom kojih su zabeležili 1.425 smrtnih slučajeva, 3.980 kardiovaskularnih događaja i 2.162 slučaja mikrovaskularnih bolesti. Učesnici su grupisani na osnovu toga kada su radili svoje aerobne vežbe – ujutru, popodne ili uveče.
Istraživači su otkrili da, u poređenju sa učesnicima koji ređe vežbaju, oni koji su izabrali da rade aerobne vežbe uveče imaju najmanji rizik od smrti, kardiovaskularnih bolesti i mikrovaskularnih bolesti. Ovaj obrazac je bio konzistentan čak i među osobama sa dijabetesom tipa 2.
Ovi nalazi sugerišu da je vreme fizičke aktivnosti važno za efikasno upravljanje gojaznošću i dijabetesom tipa 2.
Pokrenite se da biste sprečili gojaznost i dijabetes
Da bi se sprečila gojaznost i dijabetes, odraslima se savetuje da se bave umerenim do snažnim vežbama najmanje 150 minuta svake nedelje i dva dana rade vežbe za jačanje mišića. Optimalno vreme za ove vežbe nije jasno definisano od strane zdravstvenih agencija.
Prekomerna težina povećava rizik od gojaznosti, što je faktor rizika za dijabetes tipa 2. Prema studiji objavljenoj u Journal of the American Heart Association, otprilike 30 do 53 posto novih slučajeva dijabetesa tipa 2 u SAD može se pripisati gojaznosti.
Međutim, dijabetes tipa 2 se može sprečiti i/ili upravljati usvajanjem zdravih promena u načinu života, kao što je zdrava ishrana i redovno vežbanje, što može u velikoj meri pomoći da se izgubi višak masti i održi zdrava težina.
Nacionalni program za prevenciju dijabetesa (DPP) sugeriše da predijabetičari mogu smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 za 58 procenata tako što će promeniti način života i izgubiti pet do sedam procenata svoje telesne težine.