STUDIJA: Veštačko meso Bil Gejtsa ne samo što je kancerogeno već je i gore po KLIMU od prirodne govedine
Nova studija sa Univerziteta u Kaliforniji u Dejvisu otkrila je da laboratorijski uzgojeno meso Bila Gejtsa nije samo kancerogeno, već će njegov uticaj na ugljenični otisak verovatno biti veći od ugljeničnog otiska prirodnog mesa.
Preprint studija zaključuje da je potrebna energija i gasovi staklene bašte koji se emituju tokom svih faza proizvodnje laboratorijskog mesa daleko veći od tradicionalno uzgojenog goveđeg mesa.
Istraživači su sproveli procenu životnog ciklusa potrebne energije i gasova staklene bašte koji se emituju u svim fazama proizvodnje i uporedili to sa govedinom. Jedan od trenutnih izazova sa mesom uzgojenim u laboratoriji je upotreba visoko rafinisanih ili prečišćenih medija za rast , sastojaka potrebnih da pomognu umnožavanju životinjskih ćelija. Trenutno je ova metoda slična biotehnologiji koja se koristi za proizvodnju lekova. To postavlja kritično pitanje za proizvodnju uzgojenog mesa: da li je to farmaceutski proizvod ili prehrambeni proizvod? – UC Davis
Technocracy.news izveštava: „Ako kompanije moraju da prečiste medije rasta do farmaceutskog nivoa, koriste više resursa, što onda povećava potencijal globalnog zagrevanja“, kaže glavni autor i doktorant Derrick Risner, iz američkog Dejvisovog odeljenja za nauku o hrani i Tehnologiji. „Ako ovaj proizvod nastavi da se proizvodi biće gori za životnu sredinu i skuplji od konvencionalne proizvodnje govedine.”
Poznati svetski Magazin “Glamur” na naslovnu stranu stavio “TRUDNOG MUŠKARCA” (FOTO)https://t.co/iFmn1ZuecK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 3, 2023
Naučnici su smatrali da su „potencijal globalnog zagrevanja“ ekvivalenti ugljen-dioksida koji se emituju za svaki kilogram proizvedenog mesa – i otkrili su da je potencijal globalnog zagrevanja mesa iz laboratorije koji koristi ove prečišćene medije do 25 puta veći od proseka.
Više od UC Davis o konačnim ciljevima laboratorijski uzgojenog (kultivisanog) mesa;
Jedan od ciljeva industrije je da na kraju proizvede meso uzgojeno u laboratoriji koristeći prvenstveno sastojke ili kulture za hranu bez upotrebe skupih i energetski intenzivnih sastojaka i procesa farmaceutskog kvaliteta.
Prema tom scenariju, istraživači su otkrili da je uzgojeno meso mnogo ekološki konkurentnije, ali sa širokim rasponom. Potencijal globalnog zagrevanja kultivisanog mesa mogao bi da bude između 80% niži do 26% iznad onoga u konvencionalnoj proizvodnji govedine.
„ Naši nalazi sugerišu da uzgojeno meso nije samo po sebi bolje za životnu sredinu od konvencionalne govedine.“, rekao je dopisni autor Edvard Spang, vanredni profesor na Odseku za nauku o hrani i tehnologiju. „ Moguće je da bismo mogli da smanjimo njegov uticaj na životnu sredinu u budućnosti, ali će biti potreban značajan tehnički napredak da bi se istovremeno povećale performanse i smanjila cena medija za ćelijske kulture.“
Čak i najefikasniji sistemi proizvodnje govedine koji su pregledani u studiji nadmašuju uzgojno meso u svim scenarijima (i prehrambenim i farmaceutskim), što sugeriše da ulaganja za unapređenje proizvodnje govedine koja je prihvatljivija za klimu mogu doneti veće smanjenje emisija brže od ulaganja u uzgojeno meso.
Drugi autori su Yoonbin Kim i Justin Siegel sa UC Davis i Cuong Nguien sa Odeljenja za poljoprivredu i prirodne resurse Univerziteta Kalifornije.
Istraživanje su finansirali Inovacioni institut za hranu i zdravlje UC Davis i grant Nacionalne naučne fondacije Growing Convergence Research.