Sud presudio je da je britanska vlada prekršila zakon tokom pandemije
Britanske zdravstvene vlasti prekršile su zakon previdevši rizik od smeštanja netestiranih starijih pacijenata u domove za negu u prvim mesecima pandemije Covid-19, odlučio je u sredu Viši sud.
Dve žene – Keti Gardner i Fej Haris, koje su izgubile očeve zbog virusa početkom 2020. godine – tužile su tadašnjeg ministra zdravlja Meta Henkoka i javno zdravstvo Engleske zbog načina na koji je početna epidemija Covid-19 rešena.
Uprkos tome što su odbacile njihove druge tvrdnje, sudije su stale na stranu podnosilaca tužbi, koje su dovele u pitanje vladine direktive o korišćenju staračkih domova na početku izbijanja pandemije u Velikoj Britaniji.
Prošlog meseca, advokat koji zastupa Gardner i Haris rekao je da su ti nalozi doprineli smrti oko 20.000 pacijenata u Engleskoj i Velsu između marta i juna 2020. „Zajedno, različite politike su bile recept za katastrofu, a katastrofa je ono što se dogodilo ,“ objasnio je.
U svojoj presudi u sredu, Lord Justice Bean i Mr Justice Garnham su zaključili da su dokumenti koje su zdravstvene vlasti izdale u martu i početkom aprila 2020. nezakonite i „iracionalne“ jer nisu uzele u obzir opasnost od nesimptomatskog prenošenja bolesti starijim i ugroženim osobama.
Već je tada postojala „svest u porastu“ o mogućnosti asimptomatskog prenosa koronavirusa, ali nije bilo dokaza da se Henkok na bilo koji način bavi takvim rizicima kada su u pitanju štićenici domova za stare, prema rečima sudija.
Vlada je mogla da kaže asimptomatskim pacijentima da budu u karantinu 14 dana kako bi izbegli dalje širenje virusa, istakli su.
Ali to nije učinjeno jer „donosioci dokumenata od 17. marta i 2. aprila jednostavno nisu uzeli u obzir veoma relevantno razmatranje rizika za starije i ugrožene od asimptomatskog prenosa“, navodi se u odluci.
Sudije su rekle da su se zdravstvene vlasti pozabavile pitanjem nesimptomatskog prenosa tek sredinom aprila 2020.
Henkokov portparol reagovao je na presudu rekavši da je tadašnji ministar zdravlja postupio razumno, ali javno zdravlje Engleske „je propustilo da kaže ministrima šta znaju o asimptomatskom prenošenju” korona virusa.
„Gospodin Henkok je često izjavljivao kako bi voleo da mu je na to skrenuta pažnja ranije“, insistirao je portparol.
Henkok je podneo ostavku na mesto ministra za zdravstvo u junu 2021, nakon skandala u kojem je uhvaćen kako ljubi pomoćnicu u svojoj kancelariji u Vajtholu, kršeći pravila socijalnog distanciranja.
Govoreći ispred suda, Fej Haris je pozvala premijera Borisa Džonsona da podnese ostavku zbog „nepromišljene i nezakonite” politike njegove vlade.
„Njihovi postupci izložili su mnoge ranjive ljude većem riziku od smrti – a mnogo hiljada je umrlo“, tvrdi podnosilac tužbe, takođe okrivljujući britanske vlasti za nepoštenje i odbijajanje da priznaju svoje greške.
MARIO ZNA i MILOŠ DIMITRIJEVIĆ- Ljudi za ovo MORAJU DA ČUJU- Budite spremni za period koji nas čeka
Nulta Tačka/RT