Suludi plan Bila Gejtsa za uništavanje atmosfere i skladištenje CO2 pod zemljom sprovodi se u Kanadi
Bil Gejts je oduvek bio čovek sa planom – ili bolje rečeno, čovek sa mnogo planova. Ali njegov najnoviji poduhvat, projekat Deep Sky, podiže njegove ambicije na potpuno novi nivo distopijske jezivosti. Ne radi se samo o spasavanju planete; ovde se radi o kontroli. Gejts, tehnološki mogul milijarder koji je postao samozvani spasilac klime, sada finansira kanadski startap koji će isisati ugljen-dioksid direktno iz atmosfere. Zvuči plemenito, zar ne? Pogrešno. Ovo je prvi korak u onome što izgleda kao poremećena šema za projektovanje Zemljine atmosfere i, shodno tome, kontrolu stanovništva.
Deep Sky, kompanija sa sedištem u Montrealu, obezbedila je grant od 40 miliona dolara od Gejtsovog Breakthrough Energy Catalist-a za izgradnju postrojenja u Alberti do proleća 2025. Kompanija planira da uskladišti uhvaćeni CO2 dva kilometra pod zemljom u dubokom slanom akviferu, proces poznat kao direktno zahvatanje vazduha (DAC). DAC uključuje korišćenje masivnih ventilatora ili usisivača za uvlačenje vazduha, koji se zatim filtrira da bi se izolovao CO2. Potrebe za energijom takvih sistema su astronomske, a industrija se već bori sa „problemom obnovljive energije“. Ne radi se samo o smanjenju emisija; radi se o stvaranju sistema u kome se ugljenik komodifikuje, kontroliše i monetizuje.
Ko ima najviše koristi od ovoga? Ne planeta, a svakako ne ljudi – samo Gejts i njegovi prijatelji.
Poljska preti hapšenjem Netanjahua u Aušvicu: MKS izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera https://t.co/AhWo5QANqq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 23, 2024
Globalna elita traži potpunu kontrolu nad Zemljinom atmosferom
Ali najneugodniji aspekt ovog projekta je širi narativ u koji se unosi. Gejts je dugo bio kritikovan zbog njegovog preteranog upliva u globalno zdravstvo, obrazovanje, a sada i u klimatski inženjering. Njegovo učešće u ovakvim inicijativama postavlja ozbiljna pitanja o njegovim krajnjim ciljevima. Da li pokušava da spase planetu, ili pokušava da je kontroliše, ili je možda potpuno uništi? Manipulišući atmosferom, Gejts bi mogao efektivno da teraformiše Zemlju, stvarajući uslove koji odgovaraju njegovoj ili nekoj drugoj viziji budućnosti – budućnosti u kojoj globalna elita drži ključeve za opstanak planete.
Gejts je glasno govorio o potrebi da se smanji rast globalne populacije, često ga obrazlažući u smislu klimatskih promena. Ali kada to kombinujete sa njegovim nastojanjem za atmosferskim inženjeringom, to počinje da izgleda kao nešto mnogo zlokobnije. Da li se radi o spasavanju planete ili o stvaranju sveta u kome nekolicina odabranih — poput Gejtsa — odlučuje?
Međuvladin panel za klimatske promene UN-a pozvao je na uklanjanje milijardi tona CO2 do 2050. godine kako bi se klima stabilizovala. Ali ko može da odluči kako se to radi? Gejts, očigledno. Njegov Breakthrough Energy Catalist finansira najsavremenije projekte klimatske tehnologije, efektivno oblikujući budućnost planete. Ovo nije demokratija; to je oligarhija ludih naučnika i klimatskih inženjera, i to će neizbežno imati katastrofalne posledice za sve.
Projekat Deep Sky je samo početak. Tokom naredne decenije, kompanija planira da uloži preko 100 miliona dolara u inicijative za prikupljanje ugljenika. Gejtsovi otisci prstiju su svuda po ovome, i teško je to ne videti kao deo većeg plana da dominira globalnom klimatskom agendom. Projekat „Duboko nebo“ Bila Gejtsa nije neko klimatsko rešenje; to je igra moći, recept za potpuno uništenje planete.