SUPRUGA NESTALOG ŠEFA KINESKOG INTERPOLA ZA AP IZJAVILA DA JE VLADA PEKINGA KAO „ČUDOVIŠTE ..JER JEDE SVOJU DECU“(VIDEO)
Svima na svetu je do sada veoma jasno na šta je sve Kina spremna, u ekskluzivnom intervjuu za AP supruga nestalog šefa Interpola. Njene reči koje opisuju Kinu i Kinesku Komunističku Partiju, lede krv u žilama: „čudovište.. jer jede svoju decu“!
Grace Meng u Kini je uživala privilegije koje su proizašle iz udaje za visokog člana vladajuće elite. Njen muž je bio najviši policijski službenik u sigurnosnom aparatu koji održava Komunističku partiju na vlasti, pa je imao toliko poverenja da ga je Kina poslala u Francusku da preuzme prestižnu ulogu u Interpolu.
Ali Meng Hongwei, bivši predsednik Interpola, sada je nestao u kineskom kaznenom sistemu, očišćen u zapanjujućem padu. A njegova supruga je sama sa njihovim dečacima blizancima u Francuskoj, politička izbeglica pod danonoćnom zaštitom francuske policije nakon, za šta ona sumnja, pokušaja kineskih agenata da ih otmu i predaju neizvesnoj sudbini.
Od insajdera, Grace Meng je postala autsajder koji gleda unutra – i kaže da je užasnuta onim što vidi.
Toliko da ona sada gubi svoju anonimnost, potencijalno izlažući sebe i svoju porodicu dodatnom riziku, kako bi progovorila protiv kineske autoritarne vlade koju je njen suprug, zamenik ministra javne sigurnosti, služio pre nego što je nestao 2018. godine. Kasnije mu je suđeno i završio je u zatvoru.
„Čudovište“ je način na koji Grace Meng sada govori o vladi za koju je radio njen muž. “Zato što jedu svoju djecu.”
U ekskluzivnom intervjuu za The Associated Press, Meng je po prvi put odabrala da pokaže svoje lice, pristala je da bude snimljena i fotografisana bez tamnog osvetljenja i uglova kamere sa zadnje strane na kojima je ranije insistirala, kako bi mogla otvoreno govoriti i o neviđenim detaljima o svom mužu, sebi i kataklizmi koja ih je razdvojila.
„Ja imam odgovornost da pokažem svoje lice, da kažem svetu šta se dogodilo“, rekla je ona za AP. “Tokom protekle tri godine naučila sam, baš kao što znamo kako je živeti sa COVID-om, znam i kako je živeti sa čudovištem, autoritetom.”
Među globalnim kritičarima Kine, mnogi od njih se sada mobilizuju protiv Zimskih olimpijskih igara 2022. u Pekingu, Meng donosi jedinstvenu perspektivu bivše insajderke koja je prošla kroz ogledalo i izašla sa promenjenim pogledima. Promena je toliko duboka da je uglavnom prestala da koristi svoje kinesko ime, Gao Ge. Kaže da se sada više oseća kao Grejs(Grace), svoje izabrano ime, sa prezimenom njenog muža, Meng.
„Umrla sam i ponovo se rodila“, kaže ona, u intervjuu za AP.
O Meng, njegovom boravištu i zdravlju kao zatvorenika, uskoro 68-godišnjaka, ona je potpuno u mraku. Njihova poslednja komunikacija bile su dve SMS poruke koje je poslao 25. septembra 2018. na radnom putu u Peking. Prvi je rekao: „čekajte moj poziv.“ Nakon toga četiri minute kasnije usledio je emoji kuhinjski nož, koji je očigledno signalizirao opasnost. Ona misli da ih je verovatno poslao iz svoje kancelarije u Ministarstvu javne bezbednosti.
Od tada, kaže, nije imala nikakav kontakt s njim i da su više pisama koje su njeni advokati slali kineskim vlastima ostala bez odgovora. Nije čak ni sigurna da je živ.
„Ovo me je već rastužilo preko tačke u kojoj mogu biti tužna dalje“, rekla je. “Naravno, podjednako je okrutno prema mojoj deci.”
“Ne želim da deca nemaju oca”, dodala je počevši da plače. “Kad deca čuju da neko kuca na vrata, uvek odu da pogledaju. Znam da se nadaju da će osoba koja ulazi unutra biti njihov otac. Ali svaki put, kada shvate da nije, ćutke spuštaju glave. Izuzetno su hrabri.”
Zvanična vest o Meng-ovoj sudbini izašla je u neverici. U saopštenju iz oktobra 2018., samo nekoliko trenutaka nakon što se Grace Meng prvi put susrela sa novinarima u Lionu, u Francuskoj, kako bi uzbunila javnost zbog njegovog nestanka, objavljeno je da se protiv njega vodi istraga zbog neodređenih zakonskih kršenja. To je signaliziralo da je on poslednji visokorangirani kineski zvaničnik koji je postao žrtva partijske čistke.
Interpol je objavio da je Meng podneo ostavku na mesto predsednika, koja stupa na snagu odmah. To i dalje ljuti njegovu suprugu, koja kaže da policijsko telo sa sedištem u Lyon-u „uopšte nije bilo od pomoći“. Ona tvrdi da je globalna organizacija koja radi na zajedničkim pitanjima sprovođenja zakona time što nije zauzela čvršći stav samo ohrabrila autoritarno ponašanje Pekinga.
“Može li neko ko je nasilno nestao da svojom voljom napiše ostavku?” ona je pitala. „Može li policijska organizacija zatvoriti oči pred tipičnim krivičnim delom poput ovog?“
Kina je 2019. objavila da je Mengu oduzeto članstvo u Komunističkoj partiji. U njemu se navodi da je zloupotrebio svoju moć kako bi zadovoljio „ekstravagantan način života“ svoje porodice i dozvolio svojoj ženi da koristi njegov autoritet za ličnu korist. U januaru 2020., sud je objavio da je osuđen na 13 godina i šest meseci zatvora pod optužbom da je primio više od 2 miliona dolara mita. Sud je saopštio da je priznao krivicu i izrazio žaljenje.
Njegova supruga dugo je tvrdila da su optužbe izmišljene i da je njen muž sklonjen jer je koristio svoju poziciju visokog profila da podstakne promene.
“To je lažni slučaj. To je primer da je politički nesporazum pretvoren u kriminalnu aferu”, rekla je ona. “Razmere korupcije u Kini danas su izuzetno ozbiljne. Svuda je. Ali postoje dva različita mišljenja o tome kako rešiti korupciju. Jedna je metoda koja se sada koristi. Drugi je da se krene ka ustavnoj demokratiji, da se problem reši u njegovim korenima.”
Grace Meng takođe ima političke veze preko svoje porodice. Njena majka je bila u savetodavnom telu pri kineskom zakonodavnom telu. I porodica ima prethodno iskustvo političke traume. Nakon komunističkog preuzimanja vlasti 1949., dedu Grace Meng oduzeta je poslovna imovina i kasnije zatvoren u radni logor, rekla je ona.
Istorija se, ponavlja.
„Naravno, ovo je velika tragedija u našoj porodici, izvor velike patnje“, rekla je ona za AP. „Ali takođe znam da se danas mnoge porodice u Kini suočavaju sa sličnom sudbinom kao i moja.”
Nulta Tačka/The Associated Press