Švajcarska predstavila DIGITALNI ID za građane – Usvajanje se očekuje 2026. godine
Nakon što su privatnu inicijativu za uspostavljanje digitalnog identiteta srušili birači 2021. godine, Švajcarska se odlučuje za novi državni digitalni identitet koji bi mogao biti pokrenut već 2026. godine.
Vest o novom samostalnom digitalnom ID-u objavljena je u sredu nakon što je Švajcarsko savezno veće usvojilo novi zakon koji reguliše ovu šemu, Savezni zakon o akreditivima za elektronski identitet i drugim elektronskim akreditivima (BGEID), takođe poznat kao E-ID zakon .
Zakon o E-ID dolazi dve i po godine nakon što su stanovnici Švajcarske glasali protiv zakona koji reguliše predloženi sistem elektronskog identiteta koji bi kontrolisala država, ali bi ga uglavnom obezbedile privatne kompanije. Zakon je odbijen uglavnom iz straha da bi privatna preduzeća mogla zloupotrebiti lične podatke.
Najavljujući novu šemu digitalne lične karte, ministarka pravde Elizabet Baume-Šnajder rekla je lokalnim medijima u sredu da je „rešenje 100 odsto državno“, prenosi novinski list SvissInfo . „Učinićemo sve što možemo da zaštitimo e-ID“, kaže ona.
Zakon o E-ID obećava ne samo da će digitalni ID izdati Švajcarska Konfederacija, već i da će obezbediti visok nivo zaštite podataka.
Hilari Klinton ima najviše šansi da bude kandidat za predsednika SAD umesto Džoa Bajdena https://t.co/OWL5zVkj8h
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 25, 2023
Vlada kaže da će ID slediti principe samosuverenog identiteta, privatnosti po dizajnu, minimizacije podataka i decentralizovanog skladištenja podataka. Čuva se samo na pametnom telefonu dok korisnik određuje kada i gde može da se koristi. Da bi se obezbedilo minimiziranje podataka, ukoliko neko zatraži više e-ID podataka nego što je potrebno u konkretnom slučaju, biće objavljeno javno obaveštenje, objašnjava Vlada u saopštenju.
Program će biti besplatan i dobrovoljan. Lična karta će biti dostupna građanima Švajcarske i stranim državljanima sa radnom dozvolom, prenosi The Local . Vlada je izdvojila 182 miliona švajcarskih franaka (206,1 milion dolara) za razvoj projekta i pilote od 2023. do 2028. Operativni troškovi od 2029. procenjuju se na oko 25 miliona švajcarskih franaka (28,3 miliona dolara) godišnje.
Kompanije se već pripremaju za dolazak nove samostalne šeme e-ID. Procivis, podružnica švajcarskog dobavljača digitalnih dokumenata Orell Fussli, prošle nedelje je najavila decentralizovanu uslugu softvera za digitalnu identifikaciju za digitalne identifikacione dokumente koje je izdala vlada.
Digitalni ID će čuvati dokumente kao što su potvrda o prebivalištu, izvodi iz poslovnog registra, diplome, karte ili članske karte kao digitalne akreditive na pametnom telefonu. Svako ko želi e-ID može preuzeti aplikaciju koju je obezbedila vlada na svom pametnom telefonu, skenirati lični dokument koji je izdao Švajcarska kamerom i učitati fotografiju koju će unakrsno proveriti Federalni ured policije (Fedpol).
Švajcarska takođe ima i druge šeme digitalnih identifikacionih podataka, kao što je SvissID , koji od 2017. godine vodi Švajcarska pošta. Platforma tvrdi da nudi pristup 200 aplikacija za onlajn usluge koje nude švajcarske kompanije i javne vlasti, uključujući elektronske kartone pacijenata.