Švajcarska vlada predlaže ustavnu zaštitu gotovine
Nacrt zakona je stavljen na konsultacije kao odgovor na popularnu inicijativu švajcarskog libertarijanskog pokreta koji poziva na ustavne garancije o upotrebi gotovine.
Popularna inicijativa „Reći Da slobodnoj i nezavisnoj švajcarskoj valuti u obliku kovanica i novčanica (gotovina je sloboda)“ poziva da kovanice i novčanice uvek budu dostupne u dovoljnim količinama. Takođe se traži da građani i kantoni stave na glasanje sve planove da se švajcarski franak zameni drugom valutom.
Savezno veće je odbilo ovu inicijativu. Po njenom mišljenju, formulacija koju su predložili autori ovog teksta nije dovoljno precizna. Međutim, vlada prepoznaje važnost uloge koju valuta igra u ekonomiji i društvu.
Već u zakonu
Stoga je spreman da pojača važnost održavanja gotovine tako što će se uneti u ustav. U ovom trenutku, i snabdevanje gotovinom i korišćenje švajcarskog franka kao nacionalne valute su garantovani Saveznim zakonom o Narodnoj banci i Saveznim zakonom o valuti i sredstvima plaćanja.
Direktni protivpredlog Saveznog veća će tako preneti zakonske odredbe koje su već na snazi u ustav. Njihovo tumačenje i odgovarajuća praksa su već dobro uspostavljeni i na njima bi se mogla zasnivati nova ustavna odredba. Kontrapredlog stoga omogućava da se na osnovu preciznih zakonskih pravila ispune zahtevi autora inicijative.
Naučnici napravili “super kravu” koja je “otporna” na klimatske uslove, bolesti i daje 20 puta više mleka https://t.co/7vAMbZytUK
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 6, 2023
Rok za davanje komentara na nacrt zakona je 30. novembar.
Druga inicijativa
Švajcarski pokret za slobodu je nedavno pokrenuo drugu inicijativu na ovu temu, koja ima za cilj da obezbedi da ljudi mogu da plaćaju kovanicama ili novčanicama u javnim službama, posebno u javnom prevozu, ili u maloprodajnim objektima. Pokret je zabrinut zbog bujne digitalizacije društva, koja će uskoro sprečiti ljude da uzmu kartu za voz bez kreditne kartice ili platformi za digitalno plaćanje poput Tvinta. Takođe je pokrenuta inicijativa protiv obavezne vakcinacije.
Monetarna politika je u potpunosti odgovornost vlade i Švajcarske narodne banke (SNB). Do danas, nema zvaničnih planova da se ukine gotovina.
Prema najnovijem Swiss Payment Monitor-u, gotovina je ponovo najčešće korišćeno sredstvo plaćanja u Švajcarskoj. Nakon skoro dve godine, gotovina je sada ispred debitnih kartica. Ukupno, 29% dnevnih plaćanja se vrši u gotovini.