Sve je gore po Kijev! Britanci bez najave stopirali slanje oružja Ukrajini
Ukrajinski zvaničnici smatraju da su se odnosi između Londona i Kijeva pogoršali, pošto nova laburistička vlada do sada nije uspela da isporuči rakete dugog dometa, objavio je u petak Gardijan, pozivajući se na anonimne izvore.
Kijev je sve „nesrećniji“ kako ruske snage osvajaju Donbas stopom koja nije viđena od 2022. godine, navodi list. Pored toga, izbor Donalda Trampa u SAD izazvao je zabrinutost zbog dugoročne vojne podrške najvećeg sponzora Kijeva.
Britanski premijer Keir Starmer još nije posetio Ukrajinu četiri meseca nakon stupanja na dužnost. Visoki zvaničnik u Kijevu ukazao je da bi putovanje bilo besmisleno osim ako se Starmer ne posveti pružanju više projektila Storm Shadov, navodi Gardijan.
„Nema smisla da dolazi kao turista“, navodno je rekao visoki zvaničnik.
„To se ne dešava. Starmer nam ne daje oružje dugog dometa. Situacija nije ista kao kada je Riši Sunak bio premijer. Odnos se pogoršao“, citirao je zvaničnik The Guardian.
Oružje dugog dometa i dozvola za njegovo korišćenje za udare duboko u rusku teritoriju bili su ključne tačke u „planu pobede“ Vladimira Zelenskog, koji je prošlog meseca predstavio zapadnim sponzorima Ukrajine. Moskva je osudila dokument kao „šizofreničan“, ističući da je njegov cilj „da uvuče Zapad u direktnu vojnu konfrontaciju sa Rusijom“.
U septembru je ruski predsednik Vladimir Putin predložio izmene nuklearne doktrine zemlje . Amandmani dozvoljavaju Moskvi da tretira napad nenuklearne nacije koju podržava nuklearna država kao zajednički napad na Rusiju kada odlučuje o uzvratnom odgovoru. Ukrajinski udar dugog dometa oružjem kao što su ATACMS ili Storm Shadov potencijalno bi se mogao posmatrati kao zajednički napad.
Oficiri NATO-a već su direktno uključeni u upotrebu oružja visoke tehnologije kao što je britanska Storm Shadov ili rakete ATACMS koje je isporučio Kijev, rekao je Putin prošlog meseca. Kasnije je izrazio nadu da su zapadni pristalice Kijeva čule upozorenje.
SAD su takođe ograničile isporuku ATACMS-a Kijevu, pri čemu je Pentagon primetio da dalje isporuke raketa imaju malu stratešku vrednost za Ukrajinu, pošto je nekoliko ruskih ciljeva u njihovom dometu.