Sve je manje Kineza – Pad u broju stanovnika Kine ubrzao se 2023. godine
Pad stanovništva Kine ubrzao se 2023. godine, pokazali su zvanični podaci u sredu, produžavajući niz opadanja posle više od šest decenija rasta dok se zemlja bori sa nadolazećom demografskom krizom.
Nekada najmnogoljudnija zemlja na svetu, Kinu je prošle godine pretekla Indija, a Peking se sada bori da podstakne pad nataliteta kroz subvencije i propagandu za plodnost.
„Do kraja 2023. godine, nacionalna populacija je iznosila 1.409,67 miliona… što je smanjenje od 2,08 miliona u odnosu na kraj 2022. godine“, saopštio je u sredu pekinški Nacionalni biro za statistiku (NBS).
Prošlogodišnji pad bio je više nego duplo veći od pada prijavljenog za 2022. godinu, kada je zemlja izgubila 850.000 ljudi jer joj se stanovništvo smanjilo prvi put od 1960. godine.
UŽIVO! VEČERAS! MARIO ZNA I IVAN HRAST RASTURAJU MIT „KLIMATSKIH PROMENA“
„U 2023. broj rođenih bio je 9,02 miliona sa stopom nataliteta od 6,39 promila“, saopštila je u sredu NBS, u odnosu na 9,56 miliona rođenih u 2022.
Kina je 2016. okončala svoju strogu „politiku jednog deteta“, nametnutu 1980-ih zbog straha od prenaseljenosti, i počela da dozvoljava parovima da imaju troje dece 2021.
Ali to nije uspelo da preokrene demografski pad u zemlji koja se dugo oslanjala na svoju ogromnu radnu snagu kao pokretač ekonomskog rasta.
Mnogi krive za pad nataliteta rastuće troškove života, kao i sve veći broj žena koje ulaze u radnu snagu i traže visoko obrazovanje.
„Trend pada kineske populacije u suštini je nemoguće preokrenuti“, rekao je za AFP He Jafu, nezavisni kineski demograf.
„Čak i ako se plodnost podstiče, nemoguće je da kineska stopa fertiliteta poraste na nivo zamene, jer je sada mlađa generacija suštinski promenila svoju koncepciju plodnosti i generalno ne želi da ima više dece“, rekao je on.
Da bi odložila ekonomsku krizu jer se broj radno sposobnih odraslih smanjuje, rekao je da bi vlada trebalo da uvede više podsticaja, uključujući stipendije za odgajanje dece, „razvijanje univerzalnih usluga za brigu o deci i povećanje stope dece mlađe od tri godine koja ulaze u vrtiće ”