SVE JE VIŠE GLADNIH! BANKE HRANE SE BORE DA NAHRANE AMERIKANCE KOJI NEMAJU ZA OSNOVNE NAMIRNICE
Banke hrane širom Sjedinjenih Država bore se da održe korak sa brojem Amerikanaca kojima je potrebna pomoć usred rekordne inflacije i krize lanca snabdevanja, koji su zahvatili naciju uoči sezone praznika.
Zajednička banka hrane okruga Alameda u Kaliforniji bila je prinuđena da „napravi mnogo teških izbora“ zbog inflacije i rastućih troškova hrane, rekao je njen izvršni direktor Regi Jang za NPR u subotu. Sa porastom cena za neke „osnovne prehrambene artikle“, kao što su voće, povrće i mesne konzerve, rekao je da je banka bila primorana da poveća svoj budžet „što je više moguće kako bi osigurala da porodice u našoj zajednici imaju hranu koja im je potrebna”.
Banke hrane su takođe osakaćene problemima sa transportom i dugim rokovima isporuke. „Prošle godine smo uspeli da dobijemo stvari za dve do tri nedelje. Međutim, danas moramo zaista udvostručiti taj vremenski period“, rekao je Jang.
Rastuća inflacija i kašnjenje u snabdevanju posebno su bolni uoči predstojeće sezone praznika u Americi, jer neke banke hrane već pribegavaju davanju piletine, ribe i drugog mesa za Dan zahvalnosti umesto tradicionalne ćuretine.
„Samo da to stavimo u perspektivu, prošle godine smo isporučili od 5.000 do 6.000 ćurki, a ove godine imam pet u zamrzivaču“, rekla je Trejsi Engel, direktorka regionalne banke hrane u dolini reke Arkanzas u petak, dodajući da isporuka hrane sada traje „do četiri meseca“ zbog ogromnog povećanja troškova transporta.
„Nije zato što nema ćurki, već su ćurke na pogrešnim mestima u pogrešno vreme“, objasnio je za Vox ranije ove nedelje poljoprivredni ekonomista sa Državnog univerziteta Mičigena, Trej Meloun, odbacujući termin „nestašica“.
Videvši porast broja Amerikanaca koji traže pomoć zbog pandemije Covid-19, banke hrane sve više pozivaju više volontera i više donacija kako bi zadovoljile veliku potražnju.
Glavni operativni službenik Feeding America Kejti Ficdžerald upozorila je ove nedelje da se „nesigurnost hrane“ za one kojima je potrebna pogoršala i da banke hrane širom zemlje neće moći da apsorbuju troškove još dugo. Ficdžerald – čija organizacija nadgleda više od 200 banaka hrane u SAD – nazvala je nestašicu „uvredom za povredu“ porodica koje se bore i koje su već toliko propatile u poslednjih nekoliko godina.
Predsednik Džo Bajden je bio veoma kritikovan zbog svog neuspeha da obuzda inflaciju u zemlji, a čak je i CNN to nazvao „političkom noćnom morom“ za 46. predsednika.
Troškovi života u SAD porasli su za dve decenije rekordnih 6,2%, prema izveštaju Ministarstva rada u oktobru. Goldman Sachs je nedavno upozorio da će se inflacija „verovatno pogoršati pre nego što postane bolja“, a čak je i sam Bajden priznao da su cene previsoke.
Nulta Tačka/RT