Sve smo bliži KONTINENTALNOM ratu u Africi
Vojna intervencija u Nigeru mogla bi da pokrene širi rat, izjavio je za RIA Novosti u sredu Antinekar al-Hasan, politički savetnik svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma.
„Ne mislim da će ECOVAS napraviti grešku i vojno intervenisati u Nigeru, jer ako vojno intervenišu, to znači da će cela Afrika biti u ratu“, rekao je al-Hasan.
Bazuma je 26. jula uhapsila grupa nigerijskih vojnih oficira na čelu sa generalom Abdurahamanom Čianijem. Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOVAS) zapretila je da će rasporediti trupe ukoliko on ne bude vraćen na vlast, ali je njihov ultimatum Nijameju istekao u nedelju.
U međuvremenu, blok je zatvorio granice i zaustavio svu trgovinu i transakcije sa Nigerom. Al-Hasan je rekao da je protiv ovih sankcija, nazivajući ih „nelegalnim i nelegitimnim“.
„Mi smo protiv sankcija. Oni će povrediti narod Nigera, a ne huntu“, rekao je on.
NOVO! SVE ONO O ČEMU NIKO NE SME DA PRIČA
Nova vojna vlada odbila je bilo kakve razgovore sa svrgnutim predsednikom, koji nema nameru da se povuče, kaže al-Hasan. „Ništa nije potpisao i ne sprema se da podnese ostavku. Radije bi umro nego dao ostavku“, rekao je al-Hasan.
U tekstu koji je navodno napisan iz zatvora i objavljen u Vašington postu 4. avgusta, Bazum je apelovao na „američku vladu i celu međunarodnu zajednicu da nam pomognu da obnovimo naš ustavni poredak“.
Vojni šefovi ECOVAS-a su, kako se izveštava, prošlog petka finalizirali svoje ratne planove, ali su primetili da stvarna intervencija zahteva političku odluku vlada bloka. Čad i Gvineja protivili su se i sankcijama i intervenciji u Nigeru, dok su Burkina Faso i Mali rekli da bi svaki vojni potez protiv Niameja smatrali objavom rata i jednima i drugima.
Prema francuskom emiteru RFI, koji je bio zabranjen u Nigeru, ECOVAS je okupljao snage od oko 25.000 vojnika , većinom iz susedne Nigerije.
Nova vojna vlada u Nijameju optužila je u sredu Francusku da je oslobodila teroriste kako bi mogli da napadnu vojni kamp u Nigeru i da je narušila vazdušni prostor zemlje u sklopu kampanje destabilizacije.
Pariz je negirao da su teroristi oslobođeni ili da je došlo do bilo kakvog napada i insistirao je da francuski avioni rade u vazdušnom prostoru Nigerije u skladu sa vojnim paktom sa Bazumovom vladom. Francuska je prošle nedelje odbila da prizna generalno odbijanje sporazuma i obećala je da će zadržati oko 1.500 vojnika u zemlji Sahela.