Sve veća zabrinutost za privatnost – Studentski projekat otkrio kako veštačka inteligencija lako pronađe lokacija na osnovu fotografije
Projekat koji su kreirala tri studenta sa Stanford unverziteta očigledno pokazuje da veštačka inteligencija (AI) može geolocirati gde je fotografija snimljena, što je sposobnost koja je izazvala veliku zabrinutost.
Studenti su osmislili projekat pod nazivom „Predviđanje geolokacije slika“ (PIGEON) za pronalaženje lokacija koristeći Gugl strit vju.
Kada su veštačkoj inteligenciji predstavili lične fotografije koje su bile nepoznate, program je uglavnom pogodio tačnu lokaciju.
Kao i mnoge druge primene veštačke inteligencije, ova nova moć će verovatno biti mač sa dve oštrice, koja može pomoći ljudima da identifikuju lokacije starih snimaka od rođaka ili omogućiti terenskim biolozima da sprovode brza istraživanja čitavih regiona za invazivne biljne vrste. Ali takođe može da se koristi za otkrivanje informacija o pojedincima koje nikada nisu nameravali da podele, kaže Džej Stenli, viši politički analitičar u Američkoj uniji za građanske slobode koji proučava tehnologiju.
Stenli se brine da bi se slična tehnologija, za koju smatra da će skoro sigurno postati široko dostupna, mogla da se koristi za vladin nadzor, korporativno praćenje ili čak uhođenje.
Studenti su igrali švedsku igru GeoGuesser, u kojoj igrači geolociraju slike, i želeli su da pokušaju da stvore AI igrača koji bi mogao da nadmaši čoveka.
„Studenti sa Stanforda su obučili svoju verziju sistema sa slikama iz Gugl strit vjua“, navodi se u izveštaju medija, dodajući da PIGEON primećuje male tragove koje ljudi rade, ali i druge, kao što su male razlike u lišću, zemljištu i vremenu.
Kompanija sa sedištem u Los Anđelesu poznata kao Kanal 1 nedavno je rekla da se kreće ka tome da postane prva mreža vesti koja koristi generisanu veštačku inteligenciju za objavu vesti.