Svetska ekonomija se priprema za haos u lancu snabdevanja dok COVID zatvara Kinu
Globalna ekonomija je u haosu jer je rat u Ukrajini izazvao šok na tržištu sa sve većim rizicima od inflacije.
Dodatno opterećenje je izbijanje COVID-19 u Kini koje bi moglo da izazove još jednu krizu lanca snabdevanja.
Vesti iz Kine tokom poslednjeg dana pokazuju da je nova epidemija veoma zarazne varijante omikrona zarazila više od 5.000 ljudi, najviše od ranih dana pandemije početkom 2020. Kineski pristup nulte tolerancije zatvorio je fabrike i postavio oko 51 milion ljudi u neki oblik zaključavanja.
Od utorka, infekcije omikron varijantom prijavljene su u 21 provinciji i opštini širom zemlje, uključujući glavni grad Peking. Prema CNN-u, pet gradova je zatvoreno, uključujući Čangčun, Jilin, Šenžen, Dongguan i Langfang.
Zaključavanje je primoralo fabrike da miruju sa proizvodnjom i rizikuju da smanje proizvodnju od Apple iPhone-a preko Amazon Echo & Alexa uređaja do Tojotinih SUV-ova do pametnih televizora, i do svih vrsta drugih elektronskih uređaja. Prekidi u izvozu mogu izazvati nestašice i povećati inflaciju, baš kao što se Federalne rezerve upuštaju u povećanje kamatnih stopa kako bi kontrolisale inflaciju na najvišim nivoima u četiri decenije.
Istraživanje Bank of America Corp. među menadžerima fondova objavljeno u utorak pokazalo je da je poverenje u globalni rast ove godine najniže od jula 2008, a očekivanja inflacije su skočila na neverovatnih 62% ispitanika.
„Uzmite sve ove male “rezove” i počnite da ih sabirate i mogli biste da gledate na potencijalno značajno usporavanje globalne ekonomije“, rekao je Džej Brajson, glavni ekonomista u Wells Fargo & Co.
Kineska politika nulte tolerancije podsetila nas je da su lanci snabdevanja i dalje izloženi velikim poremećajima. Zatvaranja ne mogu doći u gore vreme, jer je proleće jedna od najprometnijih sezona transporta u godini.
17,5 miliona stanovnika Šenžena stavljeno je u blokadu u nedelju. Grad se nalazi u Guangdongu, primorskoj provinciji jugoistočne Kine, poznatoj po proizvodnom centru i lukama, koje čine oko 11% kineske privrede. Pokrajina je činila 23% kineskih pošiljki u 2021.
Bloomberg Economics upozorava da bi produženo zatvaranje u Šenženu moglo da izazove poremećaje u lancu snabdevanja širom sveta.
„Snažna akcija za obuzdavanje najgore epidemije COVID-19 od početka marta zadaće direktan udar na strani proizvodnje i potrošnje u provinciji koja čini 11 odsto BDP-a. Prethodni koraci za obuzdavanje izbijanja virusa ostavili su proizvodnju uglavnom neoštećenom. Ovo zatvaranje će pogoditi proizvodnju u ključnim industrijama kao što su tehnologija i mašine koje hrane globalne lance snabdevanja“, rekao je Čang Šu, glavni ekonomista za Aziju.
„S obzirom na to da je Kina glavni globalni proizvodni centar i jedna od najvažnijih karika u globalnim lancima snabdevanja, politika Covid-a ove zemlje može imati značajne uticaje na aktivnosti njenih trgovinskih partnera i globalnu ekonomiju“, rekao je Tuuli McCulli, šef odeljenja za ekonomiju Azije-Pacifik u Scotiabank.
Prema Stefani Lumis, potpredsednici za međunarodne nabavke, globalni uticaj karantina mogao bi još jednom da uzdrma lance snabdevanja.
„Ako nikome od ovih momaka ne dozvole da odu u fabrike i proizvode robu, onda se ništa neće pomeriti“, rekla je Lumis. “Samo će sve prestati”.
Očekujemo da će se zatvaranje fabrika proširiti ako se virus ne obuzda i da bi to moglo imati ogromne implikacije na globalni lanac snabdevanja ako blokade nastave u narednih nekoliko nedelja. Još uvek je diskutabilno da li će zatvaranje fabrike uticati na SAD. Ako je tako, to se obično pokaže za 6-8 nedelja.
Pitamo se da li će kontejnerski brodovi ograničiti isporuku kineske robe u SAD zbog zatvaranja fabrika jer potražnja za brodovima opada. Ovo može dovesti do sniženih cena isporuke na srednjoj osnovi zbog nedostatka potražnje. Međutim, dugoročno, cene isporuke bi trebalo da se oporave zbog zaostalih proizvoda koji bi morali da se isporuče kada se fabrike ponovo otvore.
„Epidemije predstavljaju negativni rizik za kinesku ekonomiju barem u narednih nekoliko meseci“, rekao je Zhivei Zhang, glavni ekonomista u Pinpoint Asset Management.
„Usporavanje u Kini bi pogoršalo rizik od stagflacije i problema u globalnom lancu snabdevanja“, rekao je Zhang.
A kada ste mislili da stvari ne mogu postati luđe za globalnu ekonomiju, one su svakako postale i rizikovale su dalja ekonomska previranja koja bi mogla uzdrmati globalne lance snabdevanja, baš kao što se desilo u ranim danima pandemije.
MARIO ZNA i dr ALEKSANDAR LJUBIĆ – Mladi lekar rešio da PROGOVORI – Otkrivena prava ISTINA o medicini