
Svetska zdravstvena organizacija u krizi: Masovna otpuštanja nakon povlačenja SAD i finansijskog kraha
Globalistička Svetska zdravstvena organizacija (SZO) suočava se s egzistencijalnom krizom nakon smanjenja finansiranja i odluke američkog predsednika Donalda Trampa da povuče SAD iz ove globalne zdravstvene institucije.
Poverljivi dokument, do kojeg je došao Rojters, otkriva da se agencija sa sedištem u Ženevi priprema za drastično smanjenje budžeta od 21% i otpuštanje zaposlenih. Memorandum dolazi nakon što su SAD – kao najveći donator SZO – zvanično napustile organizaciju u januaru. Od tada, SZO očajnički pokušava da obezbedi alternativne izvore finansiranja, uključujući i neuspelu javnu kampanju za prikupljanje donacija.
Gospodari života i smrti: Vreme je za najopasniju priču ikada | Goran Jeremić | Mario Zna, 323 Uživo
Interni dokument SZO, datiran na 28. mart i potpisan od strane generalnog direktora Tedrosa Adanoma Gebrejesusa, jasno priznaje da organizacija „nema izbora osim da smanji obim rada i broj zaposlenih“ nakon povlačenja SAD.
Prema memorandumu, budžet za period 2026–2027. biće smanjen sa prvobitnih 5,3 milijarde dolara na 4,2 milijarde dolara. Očekuju se i otpuštanja na svim nivoima, uključujući visoko rukovodstvo u Ženevi. SZO zapošljava oko 9.473 radnika, od kojih se 25% nalazi u njenom švajcarskom sedištu.
Tramp: SZO je nesposobna i pod kontrolom Kine
Tramp je opravdao povlačenje SAD iz SZO optužujući organizaciju za loše upravljanje pandemijom koronavirusa i popustljivost prema Kini. Kako navodi Rojters, povlačenje SAD ostavilo je ogroman finansijski manjak od 706 miliona dolara u budžetu SZO za period 2024–2025.
Panična reakcija organizacije bila je oličena u postupcima Marije Van Kerhove, tehničkog lidera SZO za COVID-19, koja je na društvenim mrežama molila za javne donacije. Međutim, njena kampanja, s ambicioznim ciljem od milijardu dolara, prikupila je jedva 23.000 dolara – što jasno pokazuje da je globalno poverenje u SZO nestalo.
Žrtve skandala sa zaraženom krvlju u Britaniji – Umiru pre nego što dobiju odštetu! 🇬🇧 https://t.co/PpCLHqKcjq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 1, 2025
Kina daje mrvice, SAD troši milijarde
U izvršnoj naredbi koju je potpisao ubrzo nakon stupanja na dužnost u januaru, Tramp je osudio „nepošteno visoke uplate“ koje su bile nametnute SAD, dok je Kina davala tek simbolične iznose.
Dok je Vašington trebalo da obezbedi 442 miliona dolara u dobrovoljnim donacijama za 2024–2025, Peking je obećao svega 2,5 miliona dolara. Čak i u obaveznim doprinosima, razlika je bila ogromna: SAD su platile 264 miliona dolara, dok je Kina izdvojila samo 181 milion dolara.
Ugled SZO dodatno je urušen njenim servilnim stavom prema Pekingu tokom pandemije. Uprkos kineskim opstrukcijama u istrazi porekla COVID-19, SZO je u početku hvalila kineske mere zatvaranja kao „najambiciozniji i najagilniji napor za suzbijanje bolesti u istoriji“. Kasnije, pod pritiskom Kine, organizacija je odbacila teoriju o curenju virusa iz laboratorije kao „izuzetno neverovatnu“.
Čak je i Van Kerhove u januarskom intervjuu za časopis Science priznala da Kina uporno odbija da dostavi informacije o ranim slučajevima i istraživanjima u laboratorijama. Ipak, SZO i dalje odbija da pozove Peking na odgovornost.
Posledice: Šta dalje za globalno zdravstvo?
Odlazak SAD izazvao je tektonske poremećaje u globalnim zdravstvenim programima, posebno onima koji se bave borbom protiv HIV-a, tuberkuloze i drugih zaraznih bolesti, a koji su se u velikoj meri oslanjali na američka sredstva. Međutim, Trampova administracija je jasno stavila do znanja da će Vašington preusmeriti resurse pouzdanijim partnerima, zaobilazeći neefikasnu SZO.
Sa urušenim budžetom i narušenim ugledom, SZO se sada suočava s ozbiljnom krizom. Dok organizacija panično pokušava da reorganizuje svoje ograničene resurse, sve je više onih koji postavljaju ključno pitanje: Da li institucija koja je politiku stavljala ispred nauke uopšte zaslužuje da opstane?