Svetski ekonomski forum poziva na regulativu veštačke inteligencije, već je u partnerstvu sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva
Nije iznenađenje što je Svetski ekonomski forum (WEF) deo „deepfakes“ panike koju već nekoliko godina šire i promovišu brojni političari i mediji širom sveta.
Pojam deepfake tehnologije se ovde koristi kao zamena za (buduću) veštačku inteligenciju uopšte – a što se tiče „strahova“ WEF-a, iza njih stoji pokušaj da se osigura da vlade i regulatori širom sveta rade na tome da spreče „štetu“ od AI.
Prema WEF-u, sajber-kriminalci toliko koriste deepfakes ovih dana da je problem postao „zabrinjavajući“ – dok kada je u pitanju industrija vesti, ovo je „sve veći globalni problem“.
Istina je da kada govorimo o tehnologiji, videli smo ogroman porast „svega“ poslednjih godina: profita, broja korisnika društvenih platformi, cenzure, nadzora. Međutim, WEF odlučuje da gleda na deepfakes izolovano, pominjući brzo povećanje količine ovog sadržaja, i predviđanja koja kažu da će se ovaj trend nastaviti.
I dok deepfakes postoje već duže vreme kako bi pomogli preduzećima – posebno industriji zabave, sada, WEF, neformalna grupa koja predstavlja globalne elite govori o njima kao o „pretnji za preduzeća“ – i ako poverenje u digitalnu tehnologiju opada, WEF-u se čini da će se to dogoditi zahvaljujući deepfakes.
Zatim, neizbežno postoji pretpostavka da bi oni lako mogli da predstavljaju pretnju društvu na alarmantnom nivou – ugrožavajući sve, od izbora do nacionalne bezbednosti.
👉 100 vrhunskih svetskih naučnika potvrdilo da vakcine izazivaju autizam https://t.co/9GmHh05XGg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 23, 2023
Rešenje WEF-a? Hajde da WEF predvodi put u definisanju osnova regulisanja AI na „etički“ način. U tom cilju – i takođe osiguravajući da razvoj AI bude „inkluzivan, transparentan i da se koristi bezbedno i odgovorno“ – grupa sa sedištem u Švajcarskoj je osmislila „komplet alata za ljudske resurse“.
„Razvijajući standarde veštačke inteligencije za decu, Forum stvara smernice za obrazovanje, osnaživanje i zaštitu dece i mladih“, kaže se u postu na sajtu WEF-a.
Zatim, oni takođe žele da budu u centru načina na koji kompanije i zdravstveni sektor rukuju upotrebom i razvojem veštačke inteligencije.
„U partnerstvu sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva, Forum je kreirao skup preporuka dizajniranih da podrže usvajanje odgovorne veštačke inteligencije u javnom sektoru“, nastavlja se u postu na blogu.
Do sada se više od 100 kompanija, vlada, civilnih društava i akademskih organizacija pridružilo WEF-ovoj Globalnoj alijansi AI akcije.
WEF obećava da će „ubrzati usvajanje odgovorne veštačke inteligencije u globalnom javnom interesu“.