Svetski ekonomski forum poziva regulatore i tehnološke firme da koriste njegove definicije „govora mržnje“ i „dezinformacija“
Svetski ekonomski forum (WEF) nastavlja da radi na tome da sebe i gomilu velikih „partnerskih“ korporacija stavi u središte redefinisanja, i ako je potrebno, definisanja sveta u kome živimo – bilo da je reč o veštačkoj inteligenciji, ili onlajn cenzuri.
Neformalna grupa sa sedištem u Švajcarskoj koja okuplja predstavnike globalnih elita je u više navrata pokazivala interesovanje da smisli niz suštinskih standarda koji bi, sa njene tačke gledišta, trebalo da budu univerzalno prihvaćeni i sprovedeni kao poslednja reč o bilo kojoj od ovih tema.
Kada je reč o opravdavanju onlajn cenzure, društvene platforme Big Tech-a obično izbegavaju da objasne šta podrazumevaju pod definicijama kada brišu sadržaj i deplatformišu ljude zbog „dezinformacija“, „govora mržnje“ itd, gde takve stvari počinju i završavaju, i ko pravi takve odluke, na osnovu kojih ovlašćenja.
Ne samo zbog ovog nedostatka jasnoće, mnogi ljudi sumnjaju da ovi sajtovi izbegavaju da objasne jer nemaju šta da objasne – odluke o cenzuri su proizvoljne, osmišljene da služe politici ili narativu, a ne da se bore protiv „dezinformacija“ i slično.
Sve ovo podriva njihovu pouzdanost – ali, WEF je tu da pritekne u pomoć, ili se barem tako nada. Organizacija je na svojoj veb stranici rekla da je – ili bolje rečeno, ono što naziva svojom Globalnom koalicijom za digitalnu sigurnost – napravila dokument pod nazivom „Tipologija onlajn štete“.
FINSKA prva u svetu započela testiranje DIGITALNIH PASOŠA- https://t.co/6DVNyzH54z
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 7, 2023
Navedeni cilj je da se definiše šest kategorija štetnog sadržaja, i da se tako kreiraju definicije koje olakšavaju „višeagencijsku i prekograničnu akciju“.
U ovom kontekstu se takođe hvale Zakonom o digitalnim uslugama Evropske unije (DSA), ali se govori i o tome da WEF-ova koalicija obezbeđuje „zajednički temeljni jezik“ koji još uvek nedostaje zbog ograničenog dometa DSA (naime, nije globalan, dok „Tipologija” ima za cilj upravo takav uticaj).
Međutim, posmatrači koji su oprezni u vezi sa akcijama i namerama WEF-a ne moraju da budu zabrinuti; ne samo da će sve biti izbalansirano u smislu „pravnih, etičkih, društvenih, tehnoloških i političkih razmatranja“, kako je to rekao vođa projekta koalicije Agustina Kalegari, već će i – obećava WEF – uspeti da bude „ukorenjen u međunarodnim okvirima ljudskih prava”.
Sa ovim „odricanjem od odgovornosti“, tekst na veb stranici WEF-a nastavlja sa detaljima o šest kategorija, redosledom u kom biste ih očekivali (od najgore do – „dezinformacija“.)
To su „Pretnje ličnoj bezbednosti i bezbednosti zajednice (uključujući seksualnu eksploataciju dece), Šteta po zdravlje i dobrobit, Mržnja i diskriminacija, Narušavanje privatnosti“ i „Obmana i manipulacija“ (tj. dezinformacije).