Svi mediji ćute! Sud u Londonu danas donosi odluku o ekstradiciji Asanža Sjedinjenim Državama
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž mogao bi danas da sazna da li je dobio odlaganje u svojoj poslednjoj pravnoj bici da izbegne ekstradiciju iz Britanije u Sjedinjene Države.
Ovaj 52-godišnji nepravedno utamničeni novinar traži dozvolu da uloži žalbu na presudu koja mu dozvoljava da se suoči sa američkom suđenjem po optužbama za špijunažu, nakon dugotrajne sudske sage.
Dvojica sudija Višeg suda u Londonu koji su rešavali Asanžov zahtev odložili su slučaj u martu, tražeći od advokata američke vlade da daju „zadovoljavajuća uveravanja“ o zaštiti slobode govora i da se neće suočiti sa smrtnom kaznom ako bude osuđen.
Ti podnesci su izneti na saslušanju u ponedeljak, kome Asanž nije prisustvovao. Sudije su mogle da odlučuju odmah nakon toga.
U pisanim podnescima za saslušanje, Edvard Ficdžerald, koji je zastupao Asanža, prihvatio je kao „nedvosmislena” uveravanja američke vlade da se neće suočiti sa smrtnom kaznom.
Ali on je upitao da li se njegov klijent na suđenju može osloniti na Prvi amandman Ustava SAD, koji pokriva slobodu govora i slobodu štampe.
Džejms Luis, predstavnik američke vlade, rekao je na sudu da je Asanžovo ponašanje „jednostavno nezaštićeno“ Prvim amandmanom.
UŽIVO! UTORAK OD 20h! DR BORISLAV ANTONIJEVIĆ U BUNKERU!
On se ne odnosi ni na koga „u vezi sa objavljivanjem nezakonito dobijenih informacija o nacionalnoj odbrani dajući imena nevinih izvora do njihove teške i neposredne opasnosti“, naveo je on.
Ako uspe, Asanž će moći da se vrati na domaće sudove u Velikoj Britaniji.
Ako izgubi, mogao bi biti brzo izručen nakon petogodišnje pravne bitke koja je suprotstavila Vašington i London aktivistima za slobodu govora.
Asanžova jedina nada bi tada bila da se žali Evropskom sudu za ljudska prava, koji bi mogao da naloži odlaganje ekstradicije ako odluči da postoje „izuzetne okolnosti“.
Takođe bi zahtevalo da London prihvati naređenje.
Ali ovo je neizvesno zbog odvojenog spora sa Evropskim sudom koji je blokirao plan vlade da pošalje azilante u Ruandu.
Desetine Asanžovih pristalica okupilo se u ponedeljak rano ispred Kraljevskog suda pravde u centru Londona, a mnogi su nosili majice sa Asanžovim likom.
„Život ovog čoveka je u pitanju“, rekla je za AFP 83-godišnja vajarka Dženi Vest. „On predstavlja sve ostale novinare, to je hitna humanitarna situacija“, dodala je ona.
Asanž je u pritvoru u strogo obezbeđenom zatvoru Belmarš u Londonu od aprila 2019.
Uhapšen je nakon što je sedam godina proveo u londonskoj ambasadi Ekvadora kako bi izbegao izručenje Švedskoj, gde se suočio sa optužbama za seksualno zlostavljanje koje su na kraju odbačene.
Američke vlasti žele da izvedu suđenje Asanžu zbog odavanja američkih vojnih tajni o ratovima u Iraku i Avganistanu.
Optužen je da je objavio oko 700.000 poverljivih dokumenata koji se odnose na vojne i diplomatske aktivnosti SAD, počevši od 2010. godine.
Sjedinjene Američke Države optužile su Asanža na osnovu Zakona o špijunaži iz 1917. godine, za šta njegove pristalice upozoravaju da bi mogao biti osuđen na 175 godina zatvora.
Britanski sudovi odobrili su zahtev za ekstradiciju nakon što su Sjedinjene Države obećale da Asanž neće ići u njegov najekstremniji zatvor „ADKS Florence“, niti će ga podvrgnuti strogom režimu poznatom kao „Specijalne administrativne mere“.
Njegove pristalice kritikovale su sudski postupak sa kojim se suočio.
„Naravno, potpuno je jasno da je proces na sudu u Ujedinjenom Kraljevstvu korumpiran. Slučaj je namešten protiv Džulijana“, rekla je novinarima prošle srede Kristin Hrafnson, glavni urednik VikiLeaksa.
Asanžove pristalice kažu da je njegovo zdravlje krhko i da je Savet Evrope ove nedelje izrazio zabrinutost zbog njegovog lečenja.
Sjedinjene Države su optužile Asanža više puta između 2018. i 2020. godine, ali predsednik Džo Bajden se suočio sa domaćim i međunarodnim pritiskom da odustane od slučaja koji je pokrenut pod njegovim prethodnikom Donaldom Trampom.
Bajden je nedavno nagovestio da Sjedinjene Države razmatraju zahtev Australije da odustanu od optužbi.