Svi potvrđeni slučajevi ptičjeg gripa u SAD su bili BLAGI sa NULA hospitalizacija i ne može se efikasno širiti sa čoveka na čoveka
Kao što je dokumentovano u oktobru 2024. godine, simptomi ptičjeg gripa su kratkotrajni, u proseku samo 4 dana, uključujući konjuktivitis u većini slučajeva (93 procenta), respiratorne simptome (36 procenata), drugi kontakti u domaćinstvu su samo 3 procenta pozitivni, što znači da širenje sa čoveka na čoveka je retko. Ako ne radite direktno sa živinom, u suštini ionako nemate o čemu da brinete.
Međutim, ako je Fauči finansirao istraživanje „povećanja funkcije“ ptičjeg gripa, njegovi podmukli naučnici su možda dizajnirali neke vrste ptičjeg gripa koji se mogu lako preneti među ljudima i širiti se sa čoveka na čoveka, baš kao što su to uradili sa Covidom 19. Ovo ne bi iznenadilo zdravstvenu zajednicu u svetu, jer sada svi znamo istinu o pandemiji i poreklo svega iz laboratorije Vuhan i finansiranja NIH-a koje su dobili zahvaljujući Faučiju.
SAD ponovo postavljaju kontroverzne eksperimente sa ptičjim gripom uprkos tekućim zabrinutostima za bezbednost
Nakon 4-godišnje pauze, američka vlada je dala zeleno svetlo za ponovno pokretanje kontroverznih eksperimenata „dobitka funkcije“ (GOF) na ptičijem gripu, što je ponovo pokrenulo burnu debatu o rizicima i prednostima takvog istraživanja. Ovi eksperimenti, koji menjaju virulenciju i prenosivost patogena, prvobitno su pauzirani 2014. zbog straha da bi mogli da dovedu do stvaranja novih sojeva gripa sposobnih da izazovu pandemije.
Ovo je poslednja faza, slom Sjedinjenih Država je neizbežan | Haz Al-Din | Mario Zna, 308
Nacionalni instituti za zdravlje (NIH) su sada ukinuli pauzu u finansiranju i odobrili dva ključna projekta, koje su predvodili istraživači Jošihiro Kavaoka i Ron Foučier. Projekti, koji su bili u središtu prvobitne kontroverze 2014., uključuju identifikaciju mutacija u sojevima ptičjeg gripa koje bi mogle poboljšati njihovu sposobnost širenja između sisara i povećati njihovu virulentnost.
Domet električnih automobila može da se smanji zimi i do 40% https://t.co/eVAVeXKMYJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 6, 2025
Uprkos prolasku novog procesa revizije u SAD, zabrinutost oko sigurnosti i transparentnosti ponovo je prisutna. Kritičari tvrde da bi detalji procesa donošenja odluka HHS panela trebalo da budu objavljeni, navodeći potrebu za većom transparentnošću u proceni rizika i koristi od takvog istraživanja.
Majkl Imperijale, istraživač koji je zauzeo uravnotežen stav u debati, smatra da su bezbednosni uslovi nametnuti Kavaokinom projektu ohrabrujući. Međutim, drugi poput Tomasa Inglsbija iz Centra za zdravstvenu bezbednost Džons Hopkins i Ričarda Ebrajta sa Univerziteta Rutgers tvrde da je nedostatak transparentnosti „uznemirujući“ i „neodbranjiv“.
Kako se eksperimenti nastavljaju, naučna zajednica ostaje podeljena, sa tekućim diskusijama o etičkoj prihvatljivosti GOF(dobitka funkcije) istraživanja i potencijalnim posledicama bilo kakvih nesreća. Sledeće korake će pažljivo pratiti NIH i HHS, sa zahtevima za izveštavanje kako bi se obezbedila transparentnost i bezbednost.
Sa federalnim laboratorijama za biokontaminaciju koje su u poslednjim godinama doživele niz nesreća, ulozi su veliki dok se istraživači i kreatori politike bore sa ravnotežom između unapređenja naučnog znanja i ublažavanja potencijalnih rizika.
Virus se prvenstveno širi respiratornim kapljicama i kontaminiranim površinama, slično običnoj prehladi. Iako nije bilo slučajeva prenošenja sa čoveka na čoveka, farmeri u bliskom kontaktu sa zaraženim kravama su primarni prenosioci.
Simptomi ptičjeg gripa uključuju konjunktivitis ili ružičasto oko, što je bio dosledan indikator u svim potvrđenim slučajevima. Drugi simptomi odražavaju simptome običnog gripa, kao što su groznica, kašalj i bolovi u mišićima. Virus se ne prenosi krvlju i ne prenosi se putem pravilno pasterizovanog mleka ili kuvanog/pečenog mesa.