Svrgnuti afrički lider se boji Vagnera! Bivši predsednik Nigera poziva na američku intervenciju
U četvrtak uveče Vašington post je objavio tekst svrgnutog predsednika Nigera Mohameda Bazuma, koji poziva Sjedinjene Države i „čitavu međunarodnu zajednicu“ da intervenišu kako bi ga vratili na vlast i vratili zemlju u ustavni poredak.
Takođe je izjavio u Vašington postu da je pisao „kao talac“, u trenutku kada su na ulicama nemiri, nakon njegovog svrgavanja od strane vojske prošlog petka (i njegove sopstvene predsedničke garde).
Ranije tog dana vojska je proglasila formalno povlačenje nigerskih ambasadora iz Francuske, SAD, Nigerije i Togoa. Sada raste strah od saveza između nigerske vojske i ruske Vagner grupe, koja ima značajno prisustvo širom zapadne Afrike i drugde na kontinentu.
Njujork tajms je spekulisao o ovoj perspektivi, pišući u sredu:
Nedelju dana nakon vojnog svrgavanja izabranog predsednika Nigera, vođa državnog udara i drugi oficiri odleteli su u sredu u susedni Mali da se sastanu sa njegovim vladarima, što je izazvalo zabrinutost da bi ključni zapadni saveznik mogao da se zbliži sa vojnim liderima u Maliju koji su partneri Kremlja i koje podržava privatna vojna kompanija Vagner.
General Salifu Modi, jedan od pučista koji je prošle nedelje smenio predsednika Nigera Mohameda Bazuma sa vlasti, bio je deo delegacije vojnih zvaničnika koja je posetila Mali, navodi se u objavi na društvenim mrežama iz kabineta predsednika u Maliju.
Vagnerova grupa ima oko 1.500 vojnika u Maliju, u savezu sa tamošnjim vojnim režimom. Jevgenij Prigožin je pohvalio puč u Nigeru i ponudio Vagnerove usluge novim vladarima, iako je nejasno kakvu on operativnu kontrolu još ima nad grupom nakon svoje neuspele pobune u Rusiji u junu.
Retorika o tome da „Rusija stoji iza puča“ već raste, kao što je visoki ukrajinski zvaničnik već izjavio ove nedelje. Da li je u toku Hladni rat 2.0 u Africi?
U sredu kasno (po američkom vremenu) Stejt department je naredio delimičnu evakuaciju američke ambasade u Nijameju, glavnom gradu Nigera. Ovo je usledilo nakon što su realizovani napori koje je predvodila Evropa da evakuišu građane EU iz glavnog grada.
Sledi “održivi” način ishrane! Prasetina u Srbiji ide na 1000 dinara – Afrička kuga radi posaohttps://t.co/dM3cn4bu0N
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 4, 2023
Stejt department je saopštio da će osoblje koje nije za hitne slučajeve i članovi porodice koji ispunjavaju uslove napustiti zemlju „s obzirom na trenutna dešavanja“ i „iz obilja opreza“ usred nemira posle vojnog udara prošlog petka, u kojem je predsednik Mohamed Bazum zbačen od strane svoje predsedničke garde.
„SAD su posvećene našem odnosu sa narodom Nigera. Ambasada ostaje otvorena, a naši lideri su diplomatski angažovani na najvišim nivoima“, izjavio je državni sekretar Entoni Blinken. Visoki zvaničnici će i dalje raditi iz ambasade, koja je ostala u funkciji.
„Opcije komercijalnih letova su ograničene. Ažurirali smo naše savete za putovanja kako bismo obavestili građane SAD da smo u mogućnosti da pružimo hitnu pomoć samo građanima SAD u Nigeru s obzirom na naše smanjeno osoblje“, navodi se u saopštenju, takođe dok Francuska sprovodi letove za evakuaciju za građane EU koji traže izlazak iz zemlje.
Kako se navodi, stotine Amerikanaca su već evakuisane, i više od 1.000 građana Evropske unije, dok se letovi iz glavnog grada nastavljaju. Francuska je u četvrtak objavila završetak svojih velikih evakuacija.
U međuvremenu, predsednik Džo Bajden je u novim izjavama pozvao lidere vojske da obnove demokratski izabranu vladu.
Map of African countries that have signed military agreements with Russia pic.twitter.com/CKlAC9zePv
— The Cradle (@TheCradleMedia) August 3, 2023
„Pozivam da se predsednik Bazum i njegova porodica odmah puste na slobodu i da se očuva teško stečena demokratija Nigera“, rekao je Bajden. „Narod Nigera ima pravo da bira svoje lidere“, rekao je američki predsednik. „Oni su izrazili svoju volju kroz slobodne i fer izbore — i to se mora poštovati.
Ironično, Bajdenova molba da se oslobodi i vrati Bazum došla je na 63. godišnjicu nezavisnosti Nigera. Njegove reči su takođe došle usred glasina o mogućoj francuskoj vojnoj intervenciji. Postoje stotine zapadnih vojnika u zemlji, posebno iz Francuske i SAD, koji su navodno bili tamo radi „kontraterorističkih“ operacija.
Ali prisustvo zapadnih baza u Nigeru možda neće dugo potrajati pod novom upravom, s obzirom da je „antiimperijalistička“ priroda pristalica puča na ulicama uveliko demonstrirana njihovim vijorenjem ruskih zastava. Takođe, ruska plaćenička grupa Vagner je u neposrednoj blizini u Maliju. Iz perspektive Zapada, u pozadini se širi ruski uticaj u Africi.
Vođa državnog udara, general Abdurahamane Čiani, nastavlja da upozorava na „svako mešanje u unutrašnje stvari“ Nigera, dok navodi da sada prognana vlada kuje zaveru sa Francuzima da dozvoli neku vrstu intervencije. Ovo se takođe dešava kada je američki državni sekretar Entoni Blinken u sredu razgovarao sa svrgnutim predsednikom Mohamedom Bazumom, i drugim međunarodnim liderima.