SZO otkriva listu od 30 patogena koji bi potencijalno mogli da izazovu sledeću pandemiju
SZO identifikuje 30 patogena sa potencijalom za pandemiju, uključujući ptičji grip, denga groznicu i majmunske boginje
Neki od najopasnijih uključuju ptičji grip H5N1, koji se širi i koji bi mogao da mutira i da se širi među ljudima. Denga groznica, bolest koju prenose komarci, poznata kao „bolest lomljenja kostiju“, takođe se širi u SAD u neviđenim razmerama. Pored toga, majmunske boginje, koje su dovele do globalne epidemije 2022. godine, nalaze se na listi zbog opasnijeg i zaraznijeg soja koji se širi Afrikom.
Više od polovine patogena na novoj listi su novi u poređenju sa listom iz 2017. godine, preneo je DailyMail. Ažurirana lista takođe uključuje Hantavirus, koji se širi među glodarima, virus Zapadnog Nila koji prenose komarci, grip i Covid.
Velike boginje su takođe na listi, iako su trenutno zbrisane, zbog rizika da slučajno budu puštene iz laboratorije i brzo se šire jer malo ljudi ima imunitet. Na listi se takođe nalazi Lassa groznica, bolest koju prenose glodari i koja može da izazove teške simptome kao što su krvarenje i napadi.
Ovo kriju od naroda a mnogo je važno, pred nama su dani borbe | Saša Jovičić | Mario Zna, 288 Uživo
Lista koju je sačinilo 200 naučnika iz preko 50 zemalja, napravljena je nakon pregleda 1.600 bakterija i virusa. Patogeni označeni kao „pandemijski potencijal“ su oni koji su visoko prenosivi. I sposobni su da izazovu ozbiljne bolesti kod ljudi. Najopasnije bolesti su one za koje nema dostupnih vakcina ili tretmana.
Patogeni su odabrani zbog njihove visoke prenosivosti i virulencije, kao i zbog ograničene dostupnosti vakcina i tretmana. Na novoj listi nalazi se nekoliko sojeva virusa gripa A, pet novih bakterijskih sojeva i virus Nipah, koji je nedavno otkriven u Indiji.
Nasuprot tome, prethodne liste iz 2017. i 2018. uključivale su samo desetak patogena.
Naučnici NASA-e: Politike zelene agende mogu izazvati „globalno zagrevanje“ https://t.co/A239Vpik3f
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 5, 2024
Lista naglašava rastuće rizike od širenja bolesti sa životinje na čoveka
Istraživači su proširili listu zbog povećanih šansi da se bolesti prenesu sa životinja na ljude i između različitih regiona. Urbanizacija i krčenje šuma povećali su kontakt između divljih životinja i ljudi. Dok više međunarodnih putovanja stvara više mogućnosti da bolesti dosegnu nova područja.
Dr Ana Marija, autorka izveštaja, rekla je za Nature: „Proces određivanja prioriteta pomaže da se identifikuju kritične praznine u znanju koje treba hitno rešiti.
Za mnoge bolesti na listi do sada je dijagnostikovano samo nekoliko slučajeva. Međutim, istraživači su upozorili da ako ove bolesti mutiraju i postanu bolje u širenju među ljudima, mogu dovesti do izbijanja.
Većinu ovih bolesti prenose krpelji, slepi miševi, komarci, glodari ili se šire među ljudima, često kapljicama iz disajnih organa.
Da bi postali pandemija, virus ili bakterija se moraju širiti među ljudima, biti otkriveni globalno i izazvati bolest.