SZO prošle godine otpustila istraživača za poreklo COVID-a zbog seksualno nedoličnog ponašanja
Vrhunski naučnik Svetske zdravstvene organizacije (SZO) koji je pre dve godine vodio međunarodnu misiju u Vuhanu u Kini da bi istražio poreklo COVID-19, otpušten je zbog navodnog seksualno nedoličnog ponašanja.
Peter Ben Embarek, danski naučnik koji je bio na čelu inicijative SZO One Health koja je imala za cilj da kontroliše zarazne bolesti koje se šire između životinja i ljudi, otpušten je prošle godine „nakon otkrića o seksualnom nedoličnom ponašanju protiv njega koji su potkrepljeni istragama i odgovarajućim disciplinskim procesom“, prema agenciji UN.
„Nalazi se odnose na navode koji se odnose na 2015. i 2017. koje je prvi put primio istražni tim SZO 2018. godine“, rekla je portparolka SZO Marša Pul.
„Procedura je ispoštovana, a njegovo ime je uneto u bazu podataka UN ClearCheck za skrining kako bi se sprečilo zapošljavanje ili ponovno angažovanje počinilaca od strane agencija UN“, dodala je Pul.
SZO nije dala više detalja o navodima o nedoličnom ponašanju. Agencija nije pojasnila ni zašto je tek sada potvrdila otpuštanje iz 2022. ili da li su optužbe istražene pre ili nakon što je Ben Embarek prisluškivan da vodi istragu o COVID-19.
Ben Embarek je rekao Rojtersu da je incident iz 2017. „odmah rešen na prijateljski način“, napominjući da on osporava optužbe i osporava sankcije.
Rekao je da ne može dalje da komentariše jer sporazumi o poverljivosti obavezuju njega i SZO dok se ne donese odluka.
„Nisam upoznat ni sa kakvim drugim pritužbama i nikada mi nije skrenuta pažnja na druge pritužbe“, rekao je Ben Embarek za Rojters. „Propisno osporavam kvalifikaciju uznemiravanja i veoma se nadam da ću braniti svoja prava“.
U januaru 2021, godinu dana nakon početne epidemije COVID-19, SZO je poslala međunarodni tim naučnika i lekara iz različitih disciplina u Vuhan, gde su radili sa kineskim stručnjacima na ispitivanju dokaza o virusu.
Istraga prve faze dala je izveštaj koji je samo izazvao nova pitanja u vezi sa hipotezom da je virus možda pobegao sa Instituta za virusologiju u Vuhanu, koji se bavio korona virusima slepih miševa. Misija je takođe kritikovana zbog ignorisanja propusta kineskog režima da preda potpune, originalne podatke i uzorke.
Kao odgovor na te zabrinutosti, SZO je u julu 2021. objavila plan za opsežniju drugu fazu istrage. Konkretno, obećali su da će pronaći i pregledati više podataka o „relevantnim laboratorijama i istraživačkim institucijama“ u Vuhanu, kao i podatke o divljim životinjama koje se prodaju na gradskim pijacama krajem 2019. godine, kako bi bolje razumeli da li je verovatnije da je pandemija počela kontaktom ljudi sa zaraženom životinjom ili bekstvom iz laboratorije.
Predložena sonda druge faze nikada se nije materijalizovala. Hipoteza o curenju iz laboratorije je, međutim, nedavno dobila obnovljenu podršku nakon što su američko ministarstvo energetike i FBI promenili svoju ranije neutralnu poziciju i rekli da je virus verovatnije nastao u laboratoriji, a ne kroz prirodnu mutaciju.
Otpuštanje Bena Embareka takođe je usledilo kada je Džeremi Farar, direktor britanskog farmaceutskog fonda uključen u izradu dokumenta kojim se osporava hipoteza o curenju iz laboratorije, i trebalo je da preuzme kormilo SZO-ovog odeljenja za nauku.
👉 ERDOGAN: Turska opozicija je p#derska https://t.co/nRa2ZahYzz
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) May 5, 2023
Prema imejlovima koje je nezavisni novinar Džejms Tobijas objavio putem zahteva Zakona o slobodi informacija, Farar je još u januaru radio na nacrtu dokumenta sa dr Entonijem Faučijem, koji je vodio Nacionalni institut za alergije i infektivne bolesti 2020.
U jednom trenutku, činilo se da su se Farar i Fauči složili da je „nemoguće odobriti ili opovrgnuti“ da je virus mogao da bude stavljen u „serijski prolaz“ između životinja u laboratorijskim eksperimentima, a zatim da pobegne. Drugi naučnici koji stoje iza ovog dokumenta, uključujući vodećeg autora Kristijana Andersena, takođe su rekli u razmeni e-pošte da izgleda da se virus nije prirodno pojavio.
„Jednostavno ne mogu da shvatim kako se to postiže u prirodi. … zapanjujuće je“, citirao je Farar koautora Roberta Garija.
„Činjenica da je Vuhan postao epicentar tekuće epidemije izazvane nCoV [novim korona virusom] verovatno je nesrećna koincidencija, ali postavlja pitanja koja bi bilo pogrešno odbaciti“, napisao je Andersen. „Naš glavni rad u poslednjih nekoliko nedelja bio je fokusiran na pokušaj da opovrgnemo bilo koju vrstu laboratorijske teorije, ali nalazimo se na raskrsnici gde naučni dokazi nisu dovoljno ubedljivi da bi rekli da imamo veliko poverenje u bilo koju od tri glavne teorije koje se razmatraju”.
Rad pod nazivom „Proksimalno poreklo SARS-CoV-2“ objavljen je u Nature Medicine u martu 2020. Vladini zvaničnici su ga naveliko citirali – uključujući Faučija – i mejnstrim medije kao naučnu osnovu za odbacivanje mogućnosti da bi COVID-19 mogao izaći iz laboratorije.
SZO je prošlog decembra saopštila da će Farar preuzeti svoju funkciju u drugom kvartalu 2023.