SZO upozorava: DENGA groznica se širi zbog GLOBALNOG ZAGREVANJA
Svetska zdravstvena organizacija upozorila je u petak da bi slučajevi denga groznice ove godine mogli dostići blizu rekordne visine, delom zbog globalnog zagrevanja koje navodno koristi komarcima koji je šire.
Stope denga groznice rastu širom sveta, sa prijavljenim slučajevima od 2000. godine osam puta na 4,2 miliona u 2022. godini, saopštila je SZO.
Bolest je prvi put otkrivena u glavnom gradu Sudana Kartumu, prema izveštaju ministarstva zdravlja u martu, dok je Evropa prijavila porast broja slučajeva, a Peru je proglasio vanredno stanje u većini regiona.
SZO je u januaru upozorila da je denga tropska bolest koja se najbrže širi na svetu i da predstavlja „pretnju pandemijom“.
Otprilike polovina svetske populacije je sada u opasnosti, rekao je novinarima u petak u Ženevi dr Raman Velajudan, specijalista SZO na odeljenju za kontrolu zanemarenih tropskih bolesti.
👉 HVALIO VAKCINE protiv COVID-a! Preminuo najpoznatiji haker na svetu, konstatovali mu RAK posle prve doze Pfizer-a
https://t.co/ZftQmbNXY6— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 21, 2023
Prijavljeni slučajevi SZO dostigli su najviši nivo u istoriji u 2019. sa 5,2 miliona slučajeva u 129 zemalja, rekao je Velajudan putem video veze. Ove godine svet je na pravom putu za „4 miliona plus“ slučajeva, uglavnom u zavisnosti od sezone azijskih monsuna.
Već je prijavljeno blizu 3 miliona slučajeva u Americi, rekao je on, dodajući da postoji zabrinutost zbog širenja na jug u Boliviju, Paragvaj i Peru.
Argentina, koja se suočila sa jednom od najgorih epidemija denga groznice u poslednjih nekoliko godina, steriliše komarce korišćenjem zračenja koje menja njihov DNK pre nego što ih pusti u divljinu.
„Američki region svakako pokazuje da je loš i nadamo se da će azijski region možda moći da ga kontroliše“, rekao je Velajudan.
SZO kaže da prijavljeni slučajevi bolesti, koja izaziva groznicu i bol u mišićima, predstavljaju samo delić ukupnog broja globalnih infekcija jer je većina slučajeva asimptomatska. Fatalan je za manje od 1% ljudi.
Smatra se da toplija klima pomaže komarcima da se brže razmnožavaju i omogućavaju virusu da se umnožava u njihovim telima. Velajudan je naveo povećano kretanje robe i ljudi i urbanizaciju i povezane probleme sa sanitarnim uslovima kao druge faktore koji stoje iza povećanja.
Upitan kako će toplotni talas koji utiče na severnu hemisferu uticati na širenje bolesti, on je rekao da je prerano reći.
Temperature preko 45 stepeni Celzijusa (113 stepeni Farenhajta) „trebalo bi da ubiju komarce više nego da ga razmnože, ali komarac je veoma pametan insekt i može da se razmnožava u kontejnerima za skladištenje vode gde temperatura ne raste tako visoko“.