Tamnosmeđe oči novorođenčeta postale svetlo plave preko noći nakon leka protiv COVID-19
Oči dečaka su se privremeno promenile iz tamno smeđe u svetlo plave nakon uobičajenog lečenja COVID-19.
Šestomesečnom detetu sa Tajlanda dijagnostikovan je COVID-19 nakon što je jedan dan patio od groznice i kašlja, kao što je detaljno navedeno u slučaju objavljenom u medicinskom časopisu Frontiers in Pediatrics.
Bebi je prepisan favipiravir, antivirusni tretman koji je odobrilo tajlandsko Ministarstvo javnog zdravlja 2022. za decu sa blagim do umerenim simptomima.
Šokantno, oko 18 sati nakon početka uzimanja leka, majka deteta je primetila da su mu tamnosmeđe oči postale svetlo plave.
Zabrinuta majka je kontaktirala medicinske radnike i dobila je uputstvo da odmah prekine lečenje.
Posle otprilike pet dana, promena boje je nestala i rožnjača deteta se vratila u prvobitnu boju. Odojče su pregledali lekari koji su utvrdili da je rožnjača očišćena i da nema plavičastu nijansu, dok na površini šarenice ili prednje kapsule sočiva nije primećen plavi pigment.
Stručnjaci nisu sigurni zašto izgleda da favipiravir izaziva promenu boje, ali sumnjaju da fluorescencija — emisija apsorbovane svetlosti — „može biti posledica leka, njegovih metabolita ili dodatnih komponenti tableta kao što su titanijum dioksid i žuto gvožđe oksid“.
Nemačke zdravstvene vlasti kažu da TEK TREBA DA PROCENE štetne nuspojave vakcine protiv Covida jer ih ima PREVIŠE – https://t.co/FRbOSqhWEc
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 8, 2023
Prethodne studije su primetile “direktnu vezu” između koncentracije favipiravira i intenziteta fluorescencije, posebno u ljudskoj kosi i noktima.
Na kraju, izgledalo je da dete nije pretrpelo bilo kakvo oštećenje vida i prevazišlo je simptome COVID-19.
Najčešći neželjeni efekti favipiravira uključuju blagu hiperurikemiju (povišeni nivoi mokraćne kiseline), dijareju i neutropeniju (smanjenje nivoa neutrofila belih krvnih zrnaca), koji zajedno čine otprilike 20% neželjenih reakcija.
Ali lek je izazvao promenu boje rožnjače u jednom drugom dokumentovanom slučaju.
2021. godine, muškarac u Indiji prijavio je prvi slučaj neobičnog štetnog efekta tretmana.
Neimenovanom 20-godišnjaku dijagnostikovan je COVID-19 i prepisan mu je favipiravir nakon što dva dana nije video poboljšanja dok je uzimao vitamin C, cink, vitamin A, vitamin D i ivermektin.
Ali drugog dana lečenja favipiravirom, čovek je primetio da su mu tamno smeđe oči postale svetlo plave. Lekari su savetovali muškarca da prestane da uzima lekove, a oči su mu se posle samo jednog dana vratile u normalnu boju.
Izveštaj o bebi je objavljen u aprilu 2023. godine, ali tačan datum incidenta nije poznat.
Favipiravir je odobren u Japanu, Rusiji, Ukrajini, Uzbekistanu, Moldaviji i Kazahstanu i dobio je odobrenje za upotrebu u hitnim slučajevima u Italiji 2020.
Istraživači u SAD smatraju da je lek efikasna terapija za COVID-19 nakon što je nekoliko studija testiralo efikasnost sposobnosti leka da se bori protiv bolesti, ali ga nije odobrila Uprava za hranu i lekove.