TikTok će pokrenuti tužbu ako bude zabranjen u Sjedinjenim Državama
Predstavnički dom usvojio je zakon koji bi primorao kineski BiteDance da se odrekne vlasništva nad popularnom aplikacijom
TikTok navodno planira da pravno ospori američku vladu ako usvoji zakon koji bi zahtevao od kineske matične kompanije aplikacije da se odrekne svog vlasništva ili se suoči sa potpunom zabranom platforme, izvestio je Blumberg u ponedeljak.
Tokom vikenda, Predstavnički dom američkog Kongresa povezao je nacrt zakona kojim bi se TikTok mogao zabraniti sa hitnim predlogom za pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu. Zakon je na kraju usvojen sa 360 glasova za i 58 protiv. Ako ga Senat odobri, kineski vlasnik aplikacije BiteDance će imati devet meseci da proda svoj posao ili da bude zabranjen u SAD.
„Ovo je dogovor bez presedana koji je postignut između republikanskog predsednika i predsednika Bajdena“, rekao je Majkl Bekerman, šef javne politike TikToka za Ameriku, američkom osoblju kompanije u dopisu koji je video Blumberg.
„U fazi kada je zakon potpisan, mi ćemo se obratiti sudu radi pravnog spora“, navodno je napisao.
Bekerman je ranije insistirao da su zahtevi za otuđenje ili zabranu TikToka kršenje prava prvog amandmana za 170 miliona korisnika aplikacije u SAD i da bi takav zakon, ako bude usvojen, imao „razorne posledice“ za skoro 7 miliona preduzeća koja koriste platformu.
„Ovo je početak, a ne kraj ovog dugog procesa“, rekao je izvršni direktor u subotnjem memorandumu, obećavajući da će „nastaviti da se bori“.
Kina je takođe osudila napore da se zabrani TikTok u SAD, a portparol Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin tvrdi da bi takav korak prekršio pravila međunarodne trgovine.
„[Zakon] je u suprotnosti sa principima fer konkurencije i međunarodnim ekonomskim i trgovinskim pravilima“, rekao je Vang prošlog meseca, optužujući SAD za „nasilničko ponašanje“ i za „iskorišćenje državne moći“ protiv BiteDancea.
„Kada neko vidi dobru stvar koju druga osoba ima i pokuša da je uzme za sebe, to je potpuno razbojnička logika“, rekao je on.
Brojni američki zakonodavci su godinama insistirali da TikTok predstavlja „pretnju po nacionalnu bezbednost” zbog svog kineskog vlasništva, i insistirali su na tome da ga primoraju da prekine veze sa svojom matičnom kompanijom BiteDance.
Međutim, neki u američkom Kongresu protivili su se zakonu koji cilja kinesku aplikaciju, a republikanski predstavnik Tomas Masi iz Kentakija tvrdi da je „lek“ predstavljen u zakonu „gori od bolesti“, jer bi Beloj kući dao moć da zabrani druge veb stranice i aplikacije.
Milijarder i vlasnik X-a (bivši Tviter) Elon Musk upozorio je da je zakon „o cenzuri i vladinoj kontroli“, dok je Američka unija za građanske slobode (ACLU) osudila zakon kao „kršenje prava na slobodu govora miliona Amerikanaca“ koji svakodnevno koriste platformu.