TikTok se udružio sa “fektčekerima” zbog izbora na Tajvanu
TikTok popularna kineska video aplikacija očigledno je odlučila da poveća svoj „demokratski“ kredibilitet radeći sa kontroverznom i često dokazanom štetnom za demokratiju industrijom provere činjenica i strateški na Tajvanu.
Ostrvo koje se odvojilo od Kine smatra se nezavisnim, ali Kina i većina sveta, uključujući SAD, to ne priznaju, a između Tajpeja i Pekinga postoje dugogodišnje tenzije.
Sada predsednički izbori dolaze na Tajvanu, a TikTok-ov „Vodič za izbore 2024.“ imenuje MyGoPen, koji se nalazi na Tajvanu, kao tamošnjeg „partnera za proveru činjenica“.
MyGoPen je, zauzvrat, „sertifikovan“ od strane Međunarodne mreže za proveru činjenica (IFCN), koju je osnovao Pojinter Institut sa sedištem u Floridi.
TikTok možda nije div iz Silikonske doline, ali brzo uči od svojih američkih kolega, sve do korporativnog žargona: objašnjavajući odluku, kompanije, da je to učinjeno kako bi se „zaštitio izborni integritet“, a takođe, pružaju „autoritativne informacije“ svojim korisnicima.
Neki izveštaji pretpostavljaju da bi ovaj potez trebalo da „udalji“ TikTok od samog sebe. Ali kada se puni krug ovde završi, TikTok uglavnom završava tamo gde je počeo, to jest, sa nekim sumnjivo rešenjima i metodama u stilu kineske internet cenzure, čak i ako se čini da je namera da se podrži šta god da tajvanska izborna komisija tamo objavi kao činjenica.
Naime, kada korisnici TikTok-a traže informacije o ovim izborima ili kada gledaju srodne video snimke, biće „usmereni na vodič“.
Baš kao kada Gugl i drugi vrste usmeravaju korisnike koji pretražuju ili gledaju sadržaje relevantne za kovid na Svetsku zdravstvenu organizaciju, tako će se i TikTok pobrinuti da svoju publiku na Tajvanu pošalje Centralnoj izbornoj komisiji (CIK).
A onda stvari postaju još više kao „kopnena Kina” kada kompanija najavljuje da pored toga, TikTok sada ima „namenski kanal za izveštavanje za CIK i Nacionalnu policijsku agenciju za označavanje sadržaja za koji veruju da bi mogao da krši bilo koji lokalni izborni zakonima ili “smernice zajednice.”
Ali sve ovo bi zapravo, koliko god objektivno bilo „problematično“, moglo da pruži TikToku malo milosti na Zapadu, pošto je optužba da se „ostrvo suočilo sa poplavom dezinformacija navodno iz kontinentalne Kine usmerene uglavnom na vladu vladajuće Demokratske progresivne partije“.