TikTok sponzoriše cenzuru! Finansira suzbijanje „dezinformacija“ o klimi
Kako TikTok platforma doživljava navodni porast sadržaja u vezi sa klimom, sve su veći zahtevi za cenzurom širenja onoga što se smatra „dezinformacijama“. Ian Gill, TikTok-ov globalni šef za održivost, izrazio je ove brige tokom konferencije COP28 u Dubaiju. Odgovor TikToka? Inicijativa od milion dolara posebno za COP28 da se suprotstavi ovim takozvanim dezinformacijama, u partnerstvu sa Verified for Climate – zajedničkim projektom Ujedinjenih nacija i Purpose-a.
Ali evo kvake: ova inicijativa zavisi od kontroverzne premise. Okupljajući grupu „Proverenih šampiona“ – stručnjaka i naučnika iz Brazila, Španije i UAE – TikTok u suštini priprema specifičan narativ o klimatskim promenama. Ovaj vodič za šampione odabrao je TikTok kreatore da proizvode obrazovni sadržaj koji izaziva ono što TikTok označava kao klimatske dezinformacije.
Gill je istakao TikTok-ovu posvećenost borbi protiv štetnih dezinformacija i promovisanju pouzdanih informacija, ali su njihovi kriterijumi za dezinformacije uski. Oni zabranjuju sadržaj koji je u suprotnosti sa naučnim konsenzusom o klimatskim promenama, uključujući poricanje njihove stvarnosti ili uzroka. Ipak, čineći to, oni takođe mogu gušiti legitimne debate i alternativne perspektive u naučnoj zajednici.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko: Zelenski nije uspeo da pripremi Ukrajinu za rat i platiće za svoje greške https://t.co/DAMdKJ3gTQ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 5, 2023
TikTok je zaista postao centar za svest o klimatskim promenama i održivi život, sa heštagovima poput #climatechange koji prikupljaju milijarde pregleda.
Gil je govorio o transformaciji klimatske anksioznosti u osnaživanje i akciju, angažujući korisnike u klimatskim dijalozima kroz hashtagove i dokumentarne serije. Međutim, efikasnost i pravednost ovih dijaloga su pod lupom ako TikTok politike potencijalno ućutkaju neslaganje ili alternativna gledišta pod maskom borbe protiv dezinformacija.