Toni Bler poziva na uvođenje DIGITALNOG IDENTITETA
Institut Tonija Blera zalaže se za distopijsku promenu u oblasti javnih usluga u Velikoj Britaniji. Novi izveštaj instituta zagovara uvođenje sveobuhvatnog digitalnog ID sistema kao ključnog elementa, a sve pod maskom kreiranja pojednostavljenog, efikasnog i personalizovanog pristupa javnim uslugama.
Građani Velike Britanije se bore sa mrežom nekoliko različitih pristupnih tačaka za vladine usluge. Međutim, ovaj način ograničava količinu centralizovane kontrole koju vlada ima nad građanima. Izveštaj Blerovog instituta predlaže da digitalni ID-ovi mogu radikalno da preispitaju ovaj zamršeni ekosistem, „osnaživajući“ građane da preuzmu kontrolu svojih podataka. Nejasno je kako odustajanje od više podataka osnažuje.
Izveštaj naglašava višestruki potencijal digitalnih ličnih dokumenata u sektorima kao što su obrazovanje, zdravstvo, imigracija i socijalna zaštita. Na primer, u vezi sa Big Tech-om, u obrazovanju, digitalni ID-ovi mogu „pomoći“ u objedinjavanju uvida iz podataka prikupljenih putem aplikacija kao što je Google učionica i omogućiti lako deljenje ovih informacija sa roditeljima- tvrdi se u izveštaju.
Zdravstvena zaštita: Korišćenjem digitalnih ID-ova i povezivanjem sa zdravstvom, plan je da lekari mogu da kreiraju tretmane po meri pacijenata, usavršavajući se na personalizovanoj nezi. Međutim, to bi dodatno centralizovalo pacijentove privatne medicinske podatke.
Zelenski napao Trampa zbog obećanja da će ukoliko postane predsednik SAD okončati rat u Ukrajinihttps://t.co/iqFbSvOy7V
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 18, 2023
Remont imigracije: Značajna tačka u izveštaju je prilika da se rekonstruiše sistem imigracije i azila, koji trenutno nosi godišnju cenu od 3 milijarde funti (3,8 milijardi dolara), uključujući 6 miliona funti (7,6 milijardi dolara) dnevno za hotelski smeštaj i £ 219 miliona (280 miliona dolara) godišnje za pritvore. Zahtevi za azil su 2022. porasli na nivoe koji nisu viđeni od 2003. godine, pri čemu je većina stigla opasnim putevima. Digitalne lične karte bi to mogle preoblikovati, navodi se u izveštaju, dozvoljavajući tražiocima azila da se prijave u ambasadama u inostranstvu. Međutim, to bi takođe značilo da bi svi građani zahtevali digitalni ID.
Javno raspoloženje: Prema Institutu Bler, britanska javnost najviše voli ovu ideju. U njemu se navodi da postoji opipljiva spremnost među stanovništvom Ujedinjenog Kraljevstva da se digitalizuje, a preko 60% stanovnika signalizira spremnost da se odvoji od ličnih podataka radi pristupa onlajn uslugama.