Totalna kontrola! Evropska Unija donosi novo pravilo, države članice neće imati nikakvu moć!
Ovo je samo još jedan od mnogih razloga zašto Srbija ne sme da pristupi Evropskoj Uniji i dokaz da je želja ove organizacije, opšta kontrola.
EU je odlučila da osnuje odbor za hitne situacije pod predsedništvom Evropske komisije, sa ciljem koordinisanog odgovora na krize unutar Evropske unije.
Nova uredba daje proširena ovlašćenja Evropskoj komisiji, koja sada može da vrši javnu nabavku u ime država članica, slično kao u slučaju vakcina protiv COVID-a, koje su zemlje već platile i nastavljaju da plaćaju značajne iznose.
Kada se donese odluka o zajedničkoj nabavci, državama više neće biti dozvoljeno da iste proizvode nabavljaju iz drugih izvora.
NOVO! EVOPSKA UNIJA UNIŠTAVA HRVATSKU! SVE NAM JE ODUZETO PA I NAŠA DECA
Navodno da bi se što bolje pripremila za krizne situacije bez narušavanja slobodnog kretanja roba i radnika, EU je donela odluku o osnivanju odbora za hitne slučajeve pod vođstvom Evropske komisije. Pandemija COVID-19 pokazala je potrebu za koordiniranim pristupom kako bi Unija bila spremnija za buduće krize, posebno s obzirom na sve veći uticaj klimatskih promena, prirodne katastrofe i globalnu ekonomsku i geopolitičku nestabilnost, navodi se u uredbi EU.
Uredba naglašava da su i druge krize, poput šumskih požara, zemljotresa ili velikih sajber-napada, situacije koje bi mogle zahtevati brz odgovor kako bi se očuvalo slobodno kretanje unutar unutrašnjeg tržišta i izbegli poremećaji u ključnim lancima snabdevanja.
Odbor za hitne situacije sastavljaće predstavnici svake države članice i jedan predstavnik Komisije, koja će predsedavati ovim telom. Odbor će Komisiji pružati savete u analizi informacija o krizama prikupljenih od država članica, odlučivati o aktivaciji ili deaktivaciji hitnog režima na unutrašnjem tržištu, predlagati odgovarajuće mere kao odgovor na krizne situacije na nivou Unije, i vršiti procenu sprovođenja ovih mera i reviziju nacionalnih kriznih mera.
U kriznim situacijama, dve ili više država članica mogu zatražiti od Komisije da pokrene postupak zajedničke nabavke dobara i usluga od kritičnog značaja. Komisija će tada obavestiti sve države članice i odbor o svojoj nameri da sprovede postupak javne nabavke i pozvati zainteresovane članice da učestvuju.
Kroz okvirni sporazum sa državama članicama utvrđuju se maksimalne količine, uslovi zajedničke nabavke ili iznajmljivanja u ime članica učesnica, uključujući cene i rokove isporuke. Tokom režima za hitne situacije, Komisija može uspostaviti ekskluzivnu klauzulu, kojom se obavezuju članice učesnice da ne nabavljaju istu robu ili usluge drugim kanalima i ne vode paralelne pregovore, kao što je navedeno u uredbi EU.