Tramp: Ako NATO zemlje ne plaćaju svoj deo, SAD ih neće braniti
Donald Tramp je ponovo uzdrmao NATO poručivši da zemlje članice koje ne plaćaju svoj „fer deo“ neće biti zaštićene. Evropski lideri i američki političari sve su zabrinutiji da Alijansa nikada nije bila slabija, dok je ključni princip – kolektivna odbrana iz člana 5 – doveden u pitanje.
Tramp godinama kritikuje NATO saveznike što ne ispunjavaju obavezu da izdvajaju najmanje 2% BDP-a za odbranu, dok SAD snose najveći teret, ulažući čak 3,4% svog BDP-a. U međuvremenu, dok francuski predsednik Makron sve češće pominje nuklearne kapacitete, Tramp mu nije ostao dužan…
Istovremeno, Vladimir Putin je u četvrtak jasno stavio do znanja da neće praviti nikakve ustupke u eventualnim pregovorima o okončanju rata u Ukrajini – posebno sada, kada se čini da Rusija dobija rat.
Bela kuća je pauzirala isporuke oružja Ukrajini, kao i deljenje obaveštajnih podataka, jer Zelenski odbija da potpiše Trampov sporazum o mineralima, žaleći se da ne sadrži čvrste bezbednosne garancije.
Međutim, Tramp ne popušta – sada traži još više. Prema izvorima Blumberga, SAD sada pritiskaju Kijev da prihvati brz prekid vatre kao deo dogovora o prirodnim resursima.
Evropski zvaničnici su obavešteni da Trampova administracija planira finalizaciju sporazuma pod uslovom da Zelenski pristane na konkretan plan za primirje i pregovore s Moskvom.
Ovo bi moglo dovesti do naglog otvaranja mirovnih pregovora – jer Ukrajina, u ovom trenutku, praktično nema nikakav adut ni prema Moskvi ni prema Vašingtonu. Osim oslanjanja na EU, koja teško može da nadomesti pomoć SAD. Ako Zelenski nastavi da odbija, odnosi Kijeva i Vašingtona mogli bi potpuno da se uruše – što bi značilo trajnu obustavu američke vojne pomoći.
Četbotovi kao cenzori: Kako EU planira da koristi veštačku inteligenciju za kontrolu na internetu 🇪🇺💥 https://t.co/OgssodZJOR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 6, 2025
SAD priznaju: Ukrajinski rat je proksi sukob protiv Rusije
Za one koji prate nezavisne medije, ovo nije novost. Ali po prvi put, visoki američki zvaničnik je javno rekao da je rat u Ukrajini proksi sukob između SAD i Rusije.
Državni sekretar Marko Rubio izjavio je u intervjuu za Fox News da je „od početka jasno da Tramp vidi ovaj rat kao dugotrajan i iscrpljujući konflikt.“
„Iskreno, ovo je proksi rat između nuklearnih sila – SAD-a, koji pomažu Ukrajini, i Rusije – i vreme je da se završi“, dodao je Rubio.
Branio je Trampove mirovne pregovore s Putinom i pozvao sve strane da ne sabotiraju taj proces – uključujući i Ukrajinu.
„Nažalost, Zelenski je odlučio da izazove potpredsednika i dovede u pitanje mogućnost diplomatije – u suštini sabotirajući predsednikov plan“, rekao je Rubio, osvrćući se na prošlonedeljni susret Zelenskog s Trampom.
Pre samo nekoliko godina, Rubio je bio poznat po oštroj antiruskoj retorici, ali sada je u potpunosti stao iza Trampovog plana za mir.
Kremlj: „Ovo nije samo rat protiv Ukrajine, već protiv celog Zapada“
Kremlj je brzo reagovao na Rubiovu izjavu. Portparol Dmitrij Peskov rekao je da je Rusija od početka smatrala ovaj sukob ratom protiv celog Zapada.
„Da, u potpunosti se slažemo s tim. Više puta smo govorili da je ovo zapravo sukob između Rusije i kolektivnog Zapada. A glavni igrač Zapada su Sjedinjene Američke Države“, rekao je Peskov.
„Već dugo ponavljamo da je vreme da se ovaj rat okonča“, dodao je on.
Dok su zapadni mediji u prvim fazama rata uglavnom ignorisali ovu perspektivu, u poslednje vreme čak i mejnstrim izvori počinju da priznaju da je Ukrajina samo bojno polje većeg geopolitičkog obračuna.
CIA i Ukrajina – tajni rat koji traje od 2014.
New York Times je prošle godine otkrio da su SAD još od 2014. godine ulagale u modernizaciju ukrajinske obaveštajne službe, što je Ukrajinu učinilo jednim od ključnih američkih špijunskih partnera protiv Kremlja.
CIA je obučavala i opremala ukrajinske operativce godinama pre izbijanja rata 2022, a širom zemlje je izgrađeno 12 tajnih baza za praćenje ruske vojske i satelita. Ove baze su bile ključne u organizovanju napada dronovima i raketama na rusku teritoriju.
Međutim, sada, nakon što je Tramp pauzirao deljenje obaveštajnih podataka s Kijevom, pitanje je koliko će te baze ostati operativne… i da li se Amerika sprema da potpuno digne ruke od Ukrajine?