
Tramp potpisao direktivu za borbu protiv stranih zahteva za cenzuru na društvenim mrežama i odbranu slobode govora na internetu
Predsednik Donald Tramp potpisao je novu direktivu koja ima za cilj da zaštiti američka preduzeća od onoga što njegova administracija opisuje kao „iznudu u inostranstvu“. Direktiva obnavlja napore za osporavanje poreza na digitalne usluge (DST) koje nameću strane vlade, za koje administracija tvrdi da nepravedno ciljaju na američke kompanije koje posluju na međunarodnom nivou i da promovišu onlajn cenzuru.
„Predsednik Tramp neće dozvoliti stranim vladama da prisvoje američku poresku osnovu u svoju korist“, navela je Bela kuća, naglašavajući svoju posvećenost odbrani američkih ekonomskih interesa.
Memorandum nalaže trgovinskom predstavniku Sjedinjenih Država (USTR) da ponovo otvori istrage o DST-u u skladu sa odeljkom 301, ponovo razmatrajući slučajeve koje su prvi put pokrenuti tokom prvog mandata predsednika Trampa.
Režim je u panici! Narod zna pravu istinu | Aleksandar Jovanović Ćuta | Mario Zna, 317 Uživo
Pored toga, poziva se na ispitivanje drugih nacija koje primenjuju DST koji navodno diskriminišu američke kompanije.
Administracija takođe planira da proceni politike Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva koje bi mogle da gurnu američka preduzeća ka praksama koje, prema memorandumu, potkopavaju slobodu govora ili doprinose cenzuri.
Ključni propisi koji se razmatraju uključuju Zakon o digitalnim tržištima Evropske unije i Zakon o digitalnim uslugama, koji diktiraju način na koji američke firme komuniciraju sa potrošačima u regionu. Bela kuća je nagovestila potencijalne protivmere, uključujući carine ako se ovi propisi smatraju štetnim za poslovne interese SAD.
Insajder iz Fajzera: VAIDS nije bio samo nuspojava – dizajniran je da bude zarazan 🚨💉 https://t.co/GAgGVHoTHS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 25, 2025
U memorandumu se tvrdi da su strane vlade nametnule DST kao način za izvlačenje prihoda iz uspešnih američkih firmi, umesto da podstiču ekonomski rast u svojim zemljama. „Američka ekonomija neće biti izvor prihoda za zemlje koje nisu uspele da neguju sopstveni ekonomski uspeh“, saopštila je administracija.
Bela kuća procenjuje da bi milijarde dolara mogle da se izvlače iz američkih kompanija godišnje kroz ove poreze, dodatno tvrdeći da takva finansijska opterećenja guše američke inovacije i smanjuju globalnu ekonomsku konkurentnost.
Direktiva naglašava digitalnu ekonomiju Sjedinjenih Država, koja je nadmašila ukupan BDP nekoliko razvijenih zemalja, uključujući Australiju i Kanadu.
Administracija ovu dominaciju pripisuje američkim tehnološkim kompanijama i preduzetničkom duhu koji ih pokreće.
Nulta Tačka/InfoWars