
Tramp promenio priču! Finansiraće Ukrajinu ukoliko mu Zelenski preda retke minerale
Kijev će morati da obezbedi isporuku retkih metala Sjedinjenim Američkim Državama ukoliko želi da nastavi da prima američku pomoć, izjavio je u ponedeljak predsednik SAD Donald Tramp. On je dodao da će Ukrajina morati da potpiše novi sporazum sa SAD, nazivajući to „garancijom“ za Vašington.
Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma za 2024. godinu, Ukrajina ima „ogroman potencijal kao glavni globalni snabdevač ključnih sirovina“, koje bi mogle biti „od suštinskog značaja“ za odbrambenu, visoko-tehnološku i zelenu energetsku industriju.
Ukrajina poseduje najveće rezerve titanijuma u Evropi, koje čine 7% svetskih zaliha. Pre eskalacije sukoba sa Moskvom 2022. godine, Ukrajina je bila ključni snabdevač titanijuma za vojne industrije.
Lista retkih metala u Ukrajini uključuje berilijum, mangan, galijum, uranijum, cirkonijum, grafit, apatit, fluorit i nikl.
Takođe, ova zemlja ima najveće potvrđene rezerve litijuma u Evropi, procenjene na 500.000 tona – minerala od ključne važnosti za proizvodnju baterija i akumulatora.
„Ukrajina ima veoma vredne retke metale,“ izjavio je Tramp u ponedeljak.
Prema njegovim rečima, SAD su Ukrajini „davale novac šakom i kapom“ i sada žele određene „garancije“.
„Radimo na sporazumu s Ukrajinom kojim će osigurati ono što im dajemo putem retkih metala i drugih resursa,“ dodao je predsednik.
Prošle nedelje, Tramp je obustavio sve programe pomoći koje vodi USAID, agencija koja svake godine raspodeljuje milijarde dolara za projekte koji promovišu američke interese pod izgovorom humanitarnog razvoja. Ova agencija nadgledala je brojne projekte pomoći u Ukrajini.
Kao odgovor, ukrajinski poslanici su apelovali na EU da nadomesti izgubljenu američku pomoć, nazivajući stranu pomoć „važnim delom našeg puta ka demokratskom razvoju i održivosti“. Oni su takođe istakli da su ukrajinski korisnici američkih grantova pogođeni „više nego što izgleda“.
Volodomir Zelenski je u intervjuu za AP, objavljenom u nedelju, izjavio da je Kijev dobio nešto više od 75 milijardi dolara vojne i druge pomoći iz Vašingtona. Komentarisao je raniju Trampovu izjavu da su SAD pružile Kijevu „200 milijardi dolara više nego EU.“
Zelenski je tvrdio da ne zna odakle potiče ta procena niti gde je taj novac otišao.
Od 2022. godine, američki Kongres je odobrio približno 175 milijardi dolara za Ukrajinu, ali značajan deo tog novca otišao je američkim industrijama i raznim aktivnostima vlade SAD u vezi sa sukobom.
Prema nemačkom Institutu za svetsku ekonomiju iz Kila, do oktobra 2024. godine SAD su Ukrajini pružile oko 92 milijarde dolara finansijske i vojne pomoći, dok su zemlje EU i Velika Britanija izdvojile 131 milijardu dolara.
Nulta Tačka/Mediji