Tramp razmatra posetu Kini u aprilu pred ključni samit sa Sijem
Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp mogao bi da poseti Kinu već sledećeg meseca. Od povratka u Belu kuću, američki lider je zainteresovan na postizanje dogovora s Pekingom.
Predsednici obe zemlje žele da se međusobno posete, kako bi to predstavili kao diplomatski uspeh, ali prve diskusije su se fokusirale na posetu Trampa Kini. Ipak, nije jasno koliko su daleko otišle diskusije o potencijalnoj poseti.
Jedan kineski izvor rekao je da je „teže za pekinške zvaničnike da komuniciraju sa svojim kolegama u Vašingtonu sada nego za vreme Bajdenove administracije, jer Vašington prolazi kroz drastične promene“.
Nekoliko dana pre nego što je Tramp ponovo preuzeo Belu kuću 20. januara, on i kineski predsednik Si Đinping obavili su telefonski razgovor i razmotrili širok spektar pitanja.
Iako se poseta u aprilu još uvek razmatra, WSJ je izvestio da su Vašington i Peking započeli razgovore o mogućem „rođendanskom samitu“ u junu, kada oba lidera slave rođendane. Ovi razgovori dolaze u vreme kada Trampova administracija pojačava carinske i druge trgovinske mere prema Kini, kako bi stvorila pritisak za pregovore.
Trump i Si, preko svojih predstavnika, izrazili su interes za samit od trenutka kada je Tramp pobedio na izborima u novembru. Najnoviji pregovori o mogućem samitu u mesecu kada oba lidera slave rođendane signaliziraju spremnost obe strane da unesu dobru volju u odnos, usled trgovinskih tenzija koje uznemiruju globalna tržišta i privredu.
Si je rođen 15. juna 1953. godine, sedam godina nakon Trampa, koji je rođen 14. juna 1946. godine.
Putovanje u Vašington nosi rizike za Sija: mogao bi delovati kao podanik Trampa u trenutku kada pritisak raste. Kineski zvaničnici koji učestvuju u pregovorima o samitu takođe su oprezni zbog mogućih negativnih utisaka, poput javnog opominjanja ukrajinskog komičara Zelenskog u Ovalnoj kancelariji 28. februara.
Zbog toga Peking pokazuje veći interes da Tramp putuje u Peking na samit, što bi moglo objasniti zašto Tramp razmatra putovanje u aprilu, pre samita u junu.
Kako mediji navodi, uz rastući ekonomski pritisak u Kini, Peking ima jak interes za pregovaranje kako bi izbegao dodatna povećanja carina i ograničenja na tehnologiju od strane SAD-a. Kineski zvaničnici nadaju se da bi samit mogao pomoći da pokrene proces pregovora.
Od Trampove inauguracije u januaru, administracija je pretila, a zatim pauzirala, uvođenje carina na Meksiko i Kanadu, uz obećanje da će uvesti uvoznu taksu na Evropu i druge trgovinske partnere.
Do sada je Kina jedina zemlja koja je zapravo suočena sa povećanjem carina u svim sektorima.
Početkom ovog meseca, Bela kuća je uvela dodatnih 10% carina na Kinu, pored onih uvedenih u februaru, pozivajući se na ulogu Kine u fentanilskoj krizi u SAD-u. Ove mere su povećale prosečnu carinu na kineske uvozne proizvode sa oko 14,5% u 2023. godini na oko 35%. Peking je brzo uzvratio ograničenim carinama, prilagođavajući odgovor kako bi izbegao eskalaciju napetosti.
Savetnici Bele kuće kažu da Tramp nije u žurbi da pregovara sa Sijem zbog ekonomske snage SAD-a. Američki lider, koji je više puta hvalio Sija nazivajući ga „dobrim prijateljem“, takođe veruje da može da preduzme mere poput carina, dok istovremeno očekuje da će njegov lični odnos sa Sijem opstati i pružiti tampon za šokove koje carine mogu izazvati s obe strane, prema savetnicima.
Nedavni zvanični podaci pokazuju da su kineski izvozi—jedan od retkih svetlih trenutaka u kineskoj ekonomiji—porasli za 2,3% u januaru i februaru u odnosu na prethodnu godinu, što je mnogo ispod očekivanja. U međuvremenu, Kina je ušla u ciklus deflacije, sa padom potrošačke inflacije ispod nule prošlog meseca prvi put u više od godinu dana.
Ipak, Kina nastoji da zadrži snagu. Vođstvo Sija je prošle nedelje najavilo cilj rasta od oko 5% za 2025. godinu, što je isto kao i prethodnih godina, što ukazuje na to da očekuje da će kineska ekonomija izdržati rastući trgovinski pritisak. Na konferenciji za novinare prošle nedelje, ministar spoljnih poslova Vang Ji kritikovao je pristup Trampove administracije prema Kini.
Ostale mere koje Trampov tim za trgovinu razmatra uključuju ograničavanje kineskih investicija u SAD i američkih investicija u Kinu; ciljanje industrija u kojima dominira Kina, kao što je brodogradnja; i dalje ograničavanje prodaje visokotehnoloških proizvoda kineskim kompanijama. Pregledi bilateralnih ekonomskih odnosa, koje je Tramp naložio na prvi dan svog mandata, trebalo bi da budu završeni do početka aprila.
Nulta Tačka/Mediji