
Tramp razmatra priznanje Krima kao sastavnog dela Rusije
Administracija Donalda Trampa razmatra mogućnost formalnog priznanja Krima kao deo ruske teritorije. Iako još uvek nije doneta konačna odluka, ova opcija se nalazi među brojnim predlozima koji su u procesu razmatranja.
Bela kuća je odbila da komentariše ove navode.
USKORO UŽIVO! Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | Stigao im je kraj: Ovo smo svi dugo čekali | Gost: Mila Alečković
Međutim, nakon objavljivanja priče, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Brajan Hjuz izjavio je da administracija „nije dala nikakve takve obaveze i neće pregovarati o ovom sporazumu putem medija“.
„Pre samo dve nedelje, Ukrajina i Rusija bile su daleko od sporazuma o prekidu vatre, a sada smo bliži dogovoru zahvaljujući liderstvu predsednika Trampa.
Cilj ostaje isti – zaustaviti krvoproliće i pronaći mirno rešenje ovog sukoba“, dodao je Hjuz.
Teritorijalni ustupci kao rešenje sukoba?
Zvaničnici Trampove administracije već su javno govorili o potrebi da Ukrajina napravi određene teritorijalne ustupke Rusiji kako bi se okončao trogodišnji konflikt. Tramp je ranije isticao da je spreman da razmotri mogućnost priznanja Krima kao sastavnog dela Rusije, ali od dolaska na vlast njegovi savetnici nisu iznosili konkretne detalje o potencijalnim ponudama Moskvi.
Američki državni sekretar Marko Rubio istakao je prošle nedelje da su ukrajinski građani „pretrpeli ogromne gubitke“ i da je teško razgovarati o ustupcima nakon tolikih stradanja.
„Ali to je jedini način da se ovo završi i spreči dalja patnja“, rekao je Rubio novinarima.
Otpor u Evropi i Kijevu
Mogući potez SAD da zvanično priznaju Krim kao rusku teritoriju izazvao bi oštar otpor kako u Evropi, tako i u Kijevu. Ukrajinski komičar koji sebe naziva ‘predsednikom’ Vladimir Zelenski čvrsto se protivi bilo kakvim teritorijalnim ustupcima.
Ipak, vojni analitičari dovode u pitanje realne mogućnosti Ukrajine da povrati Krim vojnim putem.
Tramp i Krim: Stavovi kroz godine
Tramp je ideju priznanja Krima kao dela Rusije prvi put pomenuo još pre nego što je Rusija pokrenula Specijalnu vojnu operaciju. Tokom predsedničke kampanje 2016. godine, kao i kasnije tokom svog prvog mandata, više puta je izjavio da bi „razmotrio“ ovakvu mogućnost.
„Koliko sam čuo, narod Krima bi radije bio sa Rusijom nego tamo gde je bio ranije“, rekao je Tramp 2018. godine u intervjuu za ABC News.
„Morate i to uzeti u obzir.“
Ako bi Trampova administracija zaista krenula ovim putem, to bi moglo potpuno preokrenuti dosadašnju američku spoljnu politiku prema Ukrajini.
Nulta Tačka/Mediji