Tramp razotkriva kako je USAID finansirao cenzuru i napade na disidente
Tokom nedavne reorganizacije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), pojavile su se ozbiljne optužbe da je ova organizacija finansirala grupe i medije koji su se bavili cenzurom i napadima na disidente, pokušavajući da utiču na javno mnjenje i potisnu neslaganje sa zvaničnom politikom SAD.
USAID, koji je često viđen kao front za američke obaveštajne operacije, finansirao je promene stranih režima i sprovođenje drugih američkih interesa širom sveta. Takođe, ova agencija je pružala sredstva novinskim organizacijama koje su usklađene sa spoljnopolitičkim ciljevima SAD.
UŽIVO! Najnovija epizoda podksta Mario Zna, Sreda u 20h | Ovo su odlučujući dani, narod je gladan istine
Među velikim međunarodnim organizacijama koje je do sada finansirao USAID, postoje i manji mediji poput BBC Media Action i Međunarodni fond za medije od javnog interesa, čiji je predsednik bivši šef The New York Times-a.
USAID je direktno finansirao manje medijske organizacije i vodio vlastite inicijative kako bi podrio režime koje SAD smatra problematičnim.
Prema izveštajima organizacije „Reporteri bez granica“, koja je kritikovala smanjenje sredstava za USAID tokom Trampovih mandata, ova agencija je 2023. godine finansirala 6.200 novinara, 707 nevladinih novinskih organizacija i „podržala 279 civilnih organizacija medijskog sektora posvećenih jačanju nezavisnih medija“.
USAID je oduvek funkcionisao kao geopolitički instrument, koristeći finansiranje medija da oblikuje narative u korist zapadnih vladinih i korporativnih interesa. BBC Media Action, međunarodna dobrotvorna organizacija BBC-a, primila je značajna sredstva od USAID-a — 8% svog budžeta za 2023-2024 godinu, prema saopštenju BBC-a.
BBC Media Action, pod izgovorom „borbe protiv dezinformacija“, sprovodila je cenzuru i oblikovala medijske narative, posebno u vezi sa javnim zdravljem, vakcinama i farmaceutskim proizvodima.
Revelacije o USAID-ovom finansiranju BBC Media Action-a i njegovoj ulozi u Trusted News Initiative (TNI) dodatno potvrđuju ono što su mnogi sumnjali: Cenzura više nije tajna operacija, već potpuno integrisana transnacionalna preduzetnička strategija dizajnirana da potisne neslaganje i monopolizuje narative.
USAID je takođe finansirao novinske organizacije u Ukrajini, uključujući The New Voice of Ukraine, VoxUkraine, Detector Media i Institut za masovne informacije, koji su širili glasine da su Amerikanci koji favorizuju pregovore sa Rusijom agenti Kremlja.
USAID-ova mreža utiče daleko izvan Ukrajine, jer su ovi mediji povezani sa Meta fact-checking partnerima i proizvode izveštaje o dezinformacijama koji kruže zapadnim medijima.
Kako se klupko oko USAID-a odmotava, svakim danom izlaze na svetlost nova saznanja o uticaju ove organizacije na globalne medije i narative. Sve je jasnije da su američki građani, bez svog pristanka, finansirali sveobuhvatne cenzorske aktivnosti i kampanje koje su oblikovale mišljenja i suzbijale neslaganja, čime se postavlja pitanje – koliko su zaista obavešteni o tome na šta su njihovi porezi potrošeni?
Nulta Tačka/Mediji