Tramp šalje američku delegaciju u Britaniju zbog cenzure: Istraga zbog gušenja slobode govora i hapšenja zbog molitve
Administracija Donalda Trampa pokrenula je istragu o gušenju slobode govora u Velikoj Britaniji, s posebnim fokusom na pro-life aktiviste koji su hapšeni zbog molitve ispred klinika za abortus. Prema navodima GB News-a, Tramp je poslao tim američkih zvaničnika u Ujedinjeno Kraljevstvo kako bi istražili zabrinjavajuće mere koje sve više liče na politički progon.
Potpredsednik Džej Di Vens izazvao je pravu buru u međunarodnoj javnosti u februaru, kada je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji otvoreno kritikovao evropske lidere zbog narušavanja slobode govora. Posebno je istakao slučaj britanskog veterana Adama Smit-Konora, koji je osuđen i nateran da plati hiljade funti sudskih troškova jer se molio ispred klinike za abortus. Vens je takođe naveo da škotski zakon o “zoni tišine” može da se primenjuje čak i na ljude koji se mole u sopstvenim domovima.
Dok su britanski i škotski političari žurno osudili Vensove izjave, istina ih je brzo sustigla. Tokom jednog intervjua, poslanica Škotskog parlamenta Džilijan Mekej — koja je predvodila donošenje zakona o zabrani molitve u blizini bolnica — priznala je da zakon zaista može da se primeni na način koji je Vens opisao.
Premijer Kir Starmer pokušao je da odbrani politiku svoje vlade kada je reč o slobodi govora, ali Tramp je dodatno zaoštrio ton. Posebno je ukazao na slučaj Lusi Konoli, majke i supruge bivšeg konzervativnog odbornika, koja je osuđena na 31 mesec zatvora zbog besne i nepromišljene objave na mreži X, nakon što je terorista u Sautportu nožem ubio tri devojčice na času plesa. Javnost je s pravom zapitala kako je moguće da neko dobije više zatvora zbog izbrisanog tvita nego za stvarna krivična dela.
🐄 Klimatski plan uništava budućnost farmera: Škotska do 2045. želi da ukloni trećinu goveda i preko dva miliona ovacahttps://t.co/wQzS1sgoEq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 27, 2025
„Lusi Konoli je faktički politički zatvorenik i mora odmah biti oslobođena,“ izjavila je Suela Brejverman, bivša ministarka unutrašnjih poslova iz redova Torijevaca. „Napravila je lošu procenu i obrisala objavu. To što se Sjedinjene Države bave ovim slučajem pokazuje koliko je stanje slobode govora — pod laburistima — poražavajuće.“
Američka istraga, kako izgleda, nije samo simbolična. Stejt department je poslao petočlani tim u London u martu, gde su proveli nekoliko dana intervjuišući mete britanske represije i prikupili dokaze za izveštaj Beloj kući. Delegaciju je predvodio Semjuel Samson, visoki savetnik američkog Stejt departmenta za demokratiju, ljudska prava i rad.
Tokom posete, američki tim sastao se sa pet poznatih pro-life aktivista: Izabel Von-Sprus, Rouz Doherti, Adamom Smit-Konorom, Livijom Tosiki-Bolt i katoličkim sveštenikom Šonom Gafom. Svi su prethodno bili uhapšeni zbog molitve ispred klinika širom Britanije. Rouz Doherti, 74-godišnja baka, bila je prva osoba uhapšena po novom škotskom zakonu u februaru ispred Univerzitetske bolnice kraljice Elizabete u Glazgovu. GB News je objavio da su sastanci održani u „neupadljivoj zgradi“ daleko od očiju javnosti.
Prema informacijama The Independenta, izvor blizak administraciji u Vašingtonu tvrdi da je Džej Di Vens „opsednut padom zapadne civilizacije“ i da sloboda govora u Ujedinjenom Kraljevstvu predstavlja ključni indikator tog pada.
Dok su progresivni političari godinama koristili svoj položaj u korist LGBT pokreta, aktivista za abortus i ideoloških saveznika, Vens pokazuje kako izgleda kada jedan konzervativni političar upotrebi moć države u odbrani slobode i osnovnih prava.
Nulta Tačka/InfoWars