Амерички председник Доналд Трамп затражио је од Конгреса да обустави финансирање више пројеката које подржава Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), укључујући подршку уметности украјинских жена и ЛГБТ организацијама на Балкану, пише Њујорк Пост.
Бела кућа је затражила од конгресмена да укину финансирање у вредности од 3,2 милијарде долара намењених УСАИД-у, агенцији коју је Трамп обећао да ће расформирати.
Према извештају, пројекти који ће бити обустављени укључују:
- 1,5 милиона долара за промоцију уметничких радова украјинских сликарки
- 3,9 милиона долара за подршку ЛГБТ заједницама на западном Балкану
- 24,6 милиона долара за „отпорност на климатске промене“ у Хондурасу
Овај потез уследио је након одлуке Апелационог суда у Вашингтону, који је укинуо претходну забрану и омогућио да Трампов план крене у реализацију.
Администрација тврди да УСАИД троши новац пореских обвезника на „woke“ идеологије широм света, уместо на пројекте од користи за националне интересе САД.
Марко Рубио, државни секретар, рекао је у јулу да је тиме окончана „ера државно одобрене неефикасности“, пошто је Министарство спољних послова преузело мандат УСАИД-а. Трамп је одмах по ступању на дужност у јануару најавио да ће „искоренити радикалне лудаке“ који, како тврди, управљају агенцијом.
👉 ИЗВИЊЕЊЕ ЗА „ГЕНОЦИД“: Данска се извинила Гренланду због присилне стерилизације хиљада женаhttps://t.co/pMLOZmmfbn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 28, 2025
Међу пројектима које је Бела кућа означила као бацање новца налазе се и:
- мјузикл о „различитости, једнакости и инклузији“ у Ирској
- „трансродна опера“ у Перуу
- производња „персонализованих контрацептива“ за земље у развоју
- аграрни развој у Авганистану, за који САД тврде да је помогао производњи дроге
УСАИД је често на мети критика ван САД, где га оптужују да служи као алат за промену режима у складу са спољнополитичким интересима Вашингтона.
Нулта Тачка/ИнфоВорс