TRAMP upozorava da bi zabrana TikTok-a u Americi samo ojačala Facebook i Cukerberga koji je „PRAVI NEPRIJATELJ NARODA“
Američki predsednik Donald Tramp izrazio je protivljenje predloženoj zabrani kineske aplikacije za društvene mreže TikTok.
Tramp upozorava da bi takva akcija nenamerno ojačala Metu Marka Zakerberga, koja je vlasnik platformi Fejsbuk, Instagram i WhatsApp.
45. predsednik tvrdi da su Zakerberg i njegove kompanije „pravi neprijatelji naroda“.
Trampovi komentari, podeljeni na njegovom Truth Social nalogu u četvrtak, usmereni su na generalnog direktora Mete Zakerberga, koga on optužuje za mešanje u izbore u prošlosti.
Tramp tvrdi da bi uklanjanje TikToka samo ojačalo dominaciju Fejsbuka, kompanije za koju tvrdi da je potkopala prethodne izbore.
Njegov stav je u skladu sa tekućim zakonodavnim naporima usmerenim na rešavanje zabrinutosti u vezi sa TikTok-ovim vezama sa Komunističkom partijom Kine (KPK).
„Ako se rešite TikToka, Facebook i Zuckerschmuck će udvostručiti svoje poslovanje“, rekao je Tramp .
„Ne želim da Fejsbuk, koji je varao na prošlim izborima, bude bolji.
„Oni su pravi neprijatelji naroda !“
Dvopartijski zakon, koji je predstavilo 19 američkih poslanika, nastoji da primora BiteDance, TikTokovu matičnu kompaniju, da se odrekne svojih operacija u SAD u roku od šest meseci ili se suoči sa zabranom.
Zakon naglašava uočene rizike za nacionalnu bezbednost koje predstavljaju aplikacije koje kontrolišu strani protivnici.
Tvrdnje bivšeg predsednika u vezi sa TikTok-om odražavaju nalaze istraživačkog novinara Pitera Švajzera u njegovoj knjizi „Krvavi novac: Zašto moćni zatvaraju oči dok Kina ubija Amerikance“.
Švajcer je otkrio reference iz ograničenih kineskih vojnih časopisa koji prikazuju TikTok kao „savremenog trojanskog konja“.
On kaže da se aplikacija koristi za ono što kineski stratezi nazivaju „mentalnim ratom vođenim informacijama“ protiv američke omladine.
Švajcerovo istraživanje se bavi strateškom upotrebom kulturnih proizvoda od strane KPK, uključujući aplikacije kao što je TikTok, za oblikovanje verovanja, vrednosti i percepcije na globalnom nivou.
On naglašava značaj „kognitivnog prostora“ i zalaže se za korišćenje kulturnih alata za uticaj na ideologiju i ponašanje u masovnim razmerama.
Mnogi izvori nastavljaju da prate i istražuju navodnu kinesku eksploataciju TikToka kao sredstva ideološkog uticaja i propagande usmerene na mlađe generacije u Sjedinjenim Državama.
Trampov stav o TikToku nastaje usred povećane zabrinutosti oko potencijala platforme da služi kao kanal za propagandu KPK i operacije uticaja.
Dok su Trampovi napori da zabrani TikTok tokom njegovog mandata na kraju posustali, debata oko njegovih pretnji nacionalnoj bezbednosti i demokratskim procesima i dalje traje dok Kongres razmatra ovo pitanje tokom uzavrele godine predsedničkih izbora.