Trampov savetnik pozivao Tviter, Fejsbuk, Gugl i Majkrosoft da se „bore protiv dezinformacija“
Interni Tviter dokumenti koje je objavio novinar David Zweig tvrde da se Trampova administracija sastala sa tehnološkim kompanijama i zamolila ih da pomognu u „borbi protiv dezinformacija“ tokom pandemije Covid-19.
Cvajg je objavio nekoliko internih Tviter dokumenata koji opisuju sastanke između „Trampove Bele kuće, posebno Majkla Kraciosa“, i nekoliko tehnoloških kompanija.
Kracios se pridružio Trampovoj Beloj kući 2017. kao zamenik pomoćnika predsednika za tehnološku politiku. Postao je četvrti glavni tehnološki direktor (CTO) Sjedinjenih Država (SAD) u Kancelariji za nauku i tehnologiju Bele kuće u avgustu 2019. i bio je glavni savetnik za tehnologiju predsednika Donalda Trampa kada je imenovan na ovu funkciju. Kracios je takođe bio vršilac dužnosti podsekretara odbrane za istraživanje i inženjering između 10. jula 2020. i 20. januara 2021.
Jedan od ovih internih Tviter dokumenata tvrdi da je Kracios predvodio pozive Trampove administracije za pomoć tehnoloških kompanija u borbi protiv dezinformacija na početku pandemije. Konkretno, u dokumentu se navodi da je Trampova administracija želela tehnološke kompanije da se bore protiv „zavere oko 5G tornjeva, trčanja u prodavnice prehrambenih proizvoda i dezinformacija koje bi mogle da izazovu paničnu kupovinu i slično ponašanje“.
🔶 Narodna banka Srbije dala dozvolu za kriptovalute https://t.co/N94u8wRoQl
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 27, 2022
Drugi interni Tviter dokument izveštava da su Tviter, Gugl, Fejsbuk i Majkrosoft učestvovali na ovom sastanku. U ovom dokumentu se takođe tvrdi da su se učesnici sastanka složili sa „stalnim sedmičnim pozivom kako bi podelili opšte trendove i ugostili zajedničku grupu Microsoft Teams“.
Pored toga, u dokumentu se navodi da su neke od prisutnih kompanija (ne Tviter) „prikupile informacije otvorenog koda od istraživača. Iako Tviter tvrdi da nije prikupio ove informacije, on priznaje da je te informacije dostavio timovima za sprovođenje politike Tvitera.
Tri kompanije koje su navedene u ovim internim dokumentima su uvele nove politike cenzure u aprilu 2020. koje su zabranjivale sadržaj u vezi sa jednom od tema navedenih u ovim dokumentima — 5G i Covid.
YouTube u vlasništvu Gugla i Fejsbuk zabranili su sadržaj koji sugeriše vezu između 5G i koronavirusa, dok je Tviter zabranio neproverene tvrdnje o koronavirusu koje bi„mogle“ da dovedu do društvenih nemira i uključio primer „5G izaziva korona virus – idite da uništite tornjeve mobilne telefonije u vašem komšiluku!“ kao primer tvrdnje koja je zabranjena ovom politikom.