
Trampova administracija pravi veliki zaokret: Zbogom globalno zagrevanje i klimatske promene
Trampova administracija bi uskoro mogla da obelodani prevaru velikog naučnog otkrića koje je bilo osnova za stotine milijardi vladine potrošnje na klimatske promene.
Administrator Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) Li Zeldin navodno lobira da Bela kuća poništi „nalaz o ugroženosti“, naučni zaključak iz 2009. koji je otkrio da gasovi koji dovode do globalnog zagrevanja predstavljaju pretnju po javno zdravlje i dobrobit.
SREDA 20h UŽIVO! Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | Gost: Alek Kavčić
Ovo otkriće poslužilo je kao opravdanje za vladine propise koji ograničavaju emisiju gasova staklene bašte iz vremena kada je Obama bio predsednik.
Prema tri anonimna izvora koja su razgovarala sa Vašington postom, Zeldin je preporučio predsedniku Trampu da ukine nalaz o ugroženosti – otvarajući put za ukidanje bezbrojnih klimatskih propisa koji su sada na snazi širom Amerike.
I Obamina i Bajdenova administracija iskoristile su ovu odluku iz 2009. da nametnu nova ograničenja za emisije koje proizvode automobili, fabrike i elektrane.
Međutim, vladini nadzornici za potrošnju detaljno su objasnili koliko je to novca koštalo poreske obveznike, a zakonodavci su nametali skupa nova pravila američkim kompanijama, dok su takođe delili milijarde grantova i subvencija inicijativama usmerenim na klimu.
Samo u Zakonu o smanjenju inflacije iz Bajdenove ere iz 2022. godine, skoro 400 milijardi dolara u narednoj deceniji bilo je predviđeno za smanjenje emisija ugljenika.
Samo dve godine kasnije, Američki akcioni forum izračunao je da će najnovije pravilo EPA o emisiji izduvnih gasova koštati 870 milijardi dolara u periodu od dve decenije.
POGLEDAJTE: Direktor FBI-a, Keš Patel zahteva odgovore na pitanje „Gde su završile milijarede koje su poslate Ukrajini“ 🇺🇸💥🇺🇦
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFWKg pic.twitter.com/byJNlTM20e
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 2, 2025
Konzervativci su tvrdili da su strogi vladini propisi usmereni na borbu protiv klimatskih promena naneli finansijsku štetu zemlji, opterećujući i potrošače i proizvođače većim troškovima za ispunjavanje federalnih standarda o emisiji.
Tom Pajl, predsednik grupe za zastupanje nafte i gasa American Energy Alliance, rekao je za Vašington post: „Oni to, nažalost, nisu uradili u prvom mandatu, pa mi je drago što vidim da rade na tome u drugom mandatu.“
Nasuprot tome, pristalice reformi su navele prednosti strožih propisa, uključujući poboljšanja javnog zdravlja i doprinos svetskim naporima za usporavanje klimatskih promena.
Viki Paton, generalni savetnik Fonda za zaštitu životne sredine, tvrdila je: „Amerikanci već trpe razorne uticaje zagađenja klime koje podstiče sve gore katastrofe kao što su toplotni talasi i poplave, intenzivniji požari i uragani i opasni nivoi smoga.“
„Takav razvoj događaja bi bio nepromišljen, nezakonit i ignorisao bi osnovnu odgovornost EPA da zaštiti Amerikance od destruktivnog zagađenja klime. Snažno ćemo se tome suprotstaviti“, dodala je ona u saopštenju.
Na poništavanju američkih klimatskih propisa radi se više od mesec dana.
Predsednik Tramp je prvog dana svog drugog mandata potpisao izvršnu naredbu kojom je Zeldina ovlastio da preispita „zakonitost i stalnu primenjivost“ nalaza o ugroženosti.
To je bio deo administrativne direktive „Oslobađanje američke energije“ koja je saveznu vladu zadužila da pronađe i eliminiše prepreke za proizvodnju nafte, prirodnog gasa, uglja, hidroenergije, biogoriva i nuklearne energije.
Portparolka EPA Moli Vaseliju nije komentarisala izveštaj, ali je rekla da se agencija pridržava izvršne naredbe od 20. januara.
Ranije ovog meseca, Trampova administracija je obavestila više od 1.100 zaposlenih u EPA da mogu biti otpušteni „odmah“ u bilo kom trenutku.
Ta grupa je uključivala naučnike i stručnjake koji istražuju i sprovode politike u vezi sa zagađenjem vazduha, čišćenjem opasnog otpada i odgovorom na vanredne situacije u oblasti životne sredine.
Članovi dva uticajna savetodavna odbora EPA koji daju naučne smernice šefu agencije smenjeni su u januaru.
Ovog meseca, administracija je navodno odbila da dozvoli saveznim naučnicima i diplomatama da prisustvuju velikoj konferenciji o klimatskim promenama u Kini koja je zakazana za mart.
Dejvid Ulman, koji je vodio sprovođenje EPA tokom predsedavanja Bajdena, rekao je da „kada se posmatraju pored svega ostalog što se dešava, promene predstavljaju još jedan nesrećni napad na javne službenike koji su svoju karijeru posvetili javnom zdravlju i zaštiti životne sredine.
Majron Ebel, vođa Trampovog EPA tranzicionog tima tokom prvog predsedničkog mandata, primetio je da bi uklanjanje nalaza o ugroženosti verovatno učinilo poništavanje klimatskih politika Džoa Bajdena lakšim procesom.
„Ako želite da se vratite i ponovite jedno od ovih pravila, imaćete veoma živahnu sudsku bitku ako zanemarite nalaz o ugroženosti“, rekao je Ebel. „Tako da mislim da oni zaista moraju ovo da urade.“
Međutim, Šon Donahju, advokat ekoloških grupa koje podržavaju nalaz o ugroženosti, veruje da će svaki pokušaj da se poništi naučni nalaz iz 2009. godine biti odbijen na sudu.
Fond za zaštitu životne sredine poslao je prošle nedelje pismo od 10 stranica Zeldinu u kome su naveli da je nalaz o ugroženosti već preživeo više sudskih sporova tokom godina.
2007. godine Vrhovni sud SAD presudio je da EPA ima ovlašćenje da reguliše ugljen-dioksid, metan i druge gasove staklene bašte kao zagađivače prema Zakonu o čistom vazduhu.