Transhumanisti oduševljeni: Starenje se može odložiti
„Ne vidim zašto se to ne može primeniti na složenije organizme“, rekao je stariji autor studije.
Naučnici su postigli značajan napredak u nastojanju da uspore proces starenja novom tehnikom koja je produžila životni vek ćelija kvasca za neverovatnih 82 odsto, izveštava nova studija.
Programiranjem ćelija da se konstantno prebacuju između dve putanje starenja, istraživači su uspeli da ih spreče da se u potpunosti posvete bilo kom od propadajućih procesa, metodi koja je skoro udvostručila životni vek ćelija. Drugim rečima, umesto celokupnog ćelijskog starenja odjednom, proces starenja se menjao između različitih fizičkih delova organizma, produžavajući njegov život. Ovaj sintetički „prekidač“ nudi potencijalnu mapu puta ka tretmanima koji bi jednog dana mogli produžiti ljudsku dugovečnost, iako je ta budućnost u ovom trenutku veoma spekulativna.
Rađamo se, starimo, umiremo — tako ide priča o čovečanstvu od pamtiveka. Međutim, ova priča mogla bi biti uzdrmana ogromnim napretkom u genetici koji je otvorio nove prozore u osnovne biološke mehanizme koji uzrokuju da starimo, povećavajući mogućnost da se oni mogu ponovo dizajnirati kako bi produžili naš životni vek.
👉 SZO: So će izazvati milijardu smrti do 2030. godine https://t.co/DMDaojruhv
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 30, 2023
Sada je tim naučnika sa Univerziteta u Kaliforniji u San Dijegu (UCSD) razvio novo rešenje za ovaj prastari problem koji u suštini vara ćelije da se klate između dva uobičajena procesa u ćelijama. Koristeći sintetičku biologiju, istraživači su genetski reprogramirali kolo koje bira između ovih divergentnih puteva ka smrti, uzrokujući da stalno oscilira između svojih sudbina umesto da se zapravo posveti jednoj.
Ove „oscilacije produžile su ćelijski životni vek kroz odlaganje posvećenosti starenju“, rezultat koji uspostavlja „vezu između arhitekture genske mreže i ćelijske dugovečnosti koja bi mogla da dovede do racionalno dizajniranih genskih kola koja usporavaju starenje“, navodi se u studiji objavljenoj u četvrtak u Science.
„Kolo podseća na prekidač koji pokreće odluku o sudbini i napredovanje ka starenju i smrti“, rekao je Nan Hao, profesor molekularne biologije na UCSD i viši autor studije, u e-poruci Motherboard-u.
„Kada se utvrdi sudbina ćelije, ona će ubrzati nakupljanje oštećenja i napredovati do smrti“, nastavio je Hao, koji je i ko-direktor Instituta za sintetičku biologiju UCSD. „Postalo nam je očigledno da ako bismo mogli da ponovo povežemo ovo prirodno kolo prekidača sa oscilatorom, to će naterati ćeliju da kruži između dve unapred određene putanje starenja i sprečiće ćeliju da donese ovu odluku o sudbini prema propadanju i smrti, i to će učiniti da ćelija živi duže“.