Traumatizovane ukrajinske trupe mogle bi predstavljati bezbednosnu pretnju za celu Evropu
Bio bi dobar potez EU da na neodređeno vreme suspenduje bezvizni pristup Ukrajincima nakon završetka vanrednog stanja.
Odlazeći poljski predsednik Andžej Duda rekao je za Fajnenšel tajms da bi talas kriminala mogao da zahvati Evropu nakon okončanja ukrajinskog sukoba ako se trupe te zemlje pogođene PTSP-om preliju u blok i budu učestvovale u organizovanom kriminalu kao što su to činili njihovi prethodnici iz rata u Avganistanu 1980-ih nakon 1991. godine. Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova je brzo reagovalo negirajući da bi oni mogli predstavljati bilo kakvu takvu pretnju, ukazujući na to kako nisu u periodu od 2014. do 2022. i tvrdeći da su oni zapravo bezbednosno sredstvo za Evropu.
Njihove poente su površne, ali pošto su traumatizovane trupe bilo gde u svetu mnogo sklonije devijantnom ponašanju, najnovija faza sukoba je objektivno bila mnogo traumatičnija od prethodne, i zbog toga njeni veterani predstavljaju u najmanju ruku bezbednosnu obavezu Evrope. Pomenute rizike otežava činjenica da SAD nisu uspele da prate milijarde dolara vrednog oružja poslatog u Ukrajinu, prema Rojtersu, tako da je dosta toga verovatno završilo na crnom tržištu.
Pretnja na koju je Duda upravo skrenuo pažnju je stoga veoma kredibilna i hitna, koju bi svi evropski akteri trebalo ozbiljno da shvate. To ne znači da oni moraju da snose deo troškova za bezbednost i razvoj Ukrajine kao što je on snažno nagovestio u svom intervjuu, već samo da bi trebalo da u najmanju ruku na neodređeno vreme suspenduju bezvizni pristup EU, inače traumatizovanim veteranima naoružanim ilegalno dobijenim američkim oružjem, to bi moglo da pretvori njegovo upozorenje u proročanstvo.
Kapije će se otvoriti ako Sjedinjene Države uspeju da posreduju u prekidu vatre, kao što to verovatno nameravaju da urade u cilju podsticanja Ukrajine da ukine vanredno stanje i samim tim pravno postave scenu za sledeće izbore. Vojnosposobni ukrajinski muškarci će tada moći slobodno da odu u EU osim ako im blok ne obustavi pristup bez viza na neodređeno vreme. Argumenti u korist ovih ograničenja daleko su veći od onih protiv njih iz perspektive evropskih i ukrajinskih nacionalnih interesa.
Gašenje NVO-a u Srbiji: EU će takođe smanjiti stranu pomoć – Blumberg 🇪🇺✂️https://t.co/J2XbUaiHbH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 11, 2025
Evropa je već primila nekoliko miliona radnika u sektorima sa niskim platama, tako da ne mora da rizikuje kredibilne bezbednosne posledice prihvatanja traumatizovanih ukrajinskih veterana samo da bi dobila još radnika, dok je Ukrajini potrebno što više izbeglica da se vrati nakon okončanja sukoba kako bi se obnovila. Podrazumeva se da Ukrajina takođe ne može da priušti još jedan egzodus velikih razmera i stoga ima interes da zahteva da EU na neodređeno vreme suspenduje njihov bezvizni pristup bloku ako to ne učini sama.
Održavanje granice otvorenom za njih bio bi recept za zajedničku katastrofu. Takođe postoji mogućnost da Poljska preuzme vođstvo u jednostranom odbijanju da primi vojno sposobne ukrajinske muškarce nakon što je u njihovoj zemlji ukinuto vanredno stanje, baš kao što je prošle godine jednostrano odlučila da suspenduje prava na azil nekim migrantima.
To bi moglo da izazove pravnu krizu unutar bloka, posebno ako drugi poput Mađarske i Slovačke slede njihov primer, što bi bio najgori politički scenario u vreme kada bi EU trebalo da pokaže jedinstvo u vezi sa Ukrajinom.
Poljski vladajući liberal-globalisti, koji su blisko povezani sa liderom EU Nemačkom, možda nemaju političku volju da to urade, ali Mađarska bi mogla i mogla bi to da opravda na osnovu Dudinog upozorenja. Čak i ako nijedna država članica ne preduzme tako dramatičan potez, neki od njihovih građana bi mogli ljutito agitovati zbog toga ako njihovi sunarodnici postanu žrtve ukrajinskih veteranskih kriminalnih bandi pogođenih PTSP-om. Ovo pitanje zaslužuje da se pomno prati jer je to kredibilan bezbednosni rizik koji bi mogao da ima ogromne posledice po blok.