TROSTRUKO VAKCINISANI IMAJU 4,5 PUTA VEĆU ŠANSU DA BUDU POZITIVNI NA OMICRON NEGO NEVAKCINISANI
Prema podacima koje je objavila vlada Ujedinjenog Kraljevstva preko Kancelarije za nacionalnu statistiku, ljudi koji su trostruko vakcinisani imaju 4,5 puta veću verovatnoću da će biti pozitivni na Omicron od onih koji nisu vakcinisani.
Brojke takođe ilustruju kako je kod dvostruko vakcinisanih 2,3 puta veća verovatnoća da će se zaraziti Omikronom od onih koji nisu primili nikakve vakcine.
Podaci, koje je u ovom članku sažeo Daily Sceptic’s Will Jones, potkrepljuju tvrdnje da je varijanta Omicron efikasna u izbegavanju vakcina.
“Imajte na umu da je to verovatnoća infekcije Omikronom ako je osoba zaražena, tako da nam ne govori kolika je verovatnoća da će osoba biti pozitivna”, piše Jones.
To znači da nam ne govori da vakcine pogoršavaju stvari generalno, već samo da povećavaju verovatnoću da je vakcinisana osoba zaražena Omicronom nego drugom varijantom. Drugim rečima, to je mera koliko dobro Omicron izbegava vakcine u poređenju sa Deltom. Činjenica da je veća verovatnoća da će trostruko vakcinisani biti zaraženi Omicronom nego dvostruko vakcinisani potvrđuje ovu sposobnost izbegavanja vakcine.
Džons na osnovu podataka zaključuje da je „trenutna epidemija Omicrona u velikoj meri epidemija vakcinisanih i da je pokreću, ne nevakcinisani, već oni koji su dvostruko i trostruko vakcinisani protiv covid-a.”
Brojke potpuno ruše tvrdnje da je epidemija Omicrona “pandemija nevakcinisanih”.
Kao što Will Jones takođe dokumentovao u ovom članku, tvrdnje da su bolnice NHS-a preplavljene nevakcinisanim nisu potkrepljene nikakvim stvarnim dokazima.
Uprkos tome, ministar zdravlja Ujedinjenog Kraljevstva je tokom vikenda osudio nevakcinisane ljude zbog toga što su zauzeli bolničke krevete, rekavši im da „stvarno moraju da razmišljaju o šteti koju nanose društvu“.
Britanski naučnici će danas predstaviti dokaze da je varijanta Omicron blaža od prethodnih sojeva COVID-19, nešto o čemu zdravstveni stručnjaci u Južnoj Africi govore već nedeljama.