
Turska optužuje Izrael za “najveću pretnju miru” usred eskalacije napada na Siriju
Turska je oštro osudila Izrael, označivši ga kao najveću pretnju regionalnoj stabilnosti, nakon što su izraelski vazdušni napadi u Siriji 2. aprila doveli do smrti najmanje 11 ljudi. Napadi, koji su ciljali vojne objekte u blizini Damaska, Hame i Palmiro, opisani su od strane Ankare kao neprovocirana agresija koja doprinosi regionalnom haosu.
Tursko Ministarstvo spoljnih poslova osudilo je izraelske vazdušne udare kao deo šire strategije širenja teritorijalnih ambicija, koja podriva suverenitet Sirije i izaziva dodatne tenzije u vreme kada su diplomatski napori za postizanje mira u Siriji i Libanu u porastu. Ove oštre izjave pokazuju sve dublji jaz između dve nacije, uprkos činjenici da ekonomske veze, posebno u energetskom sektoru, ostaju netaknute.
UŽIVO! 10.04. 20h Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | Ovo je borba koja menja sve | Gost: Jelena Pavlović
“Izrael je postao najveća pretnja bezbednosti naše regije svojim napadima na teritorijalnu celovitost i nacionalnu jedinstvenost susednih zemalja”, navodi se u izjavi turskog Ministarstva spoljnih poslova. Takođe su kritikovali izraelske vazdušne napade na Siriju, koji su uništili Hamasov vojni aerodrom i napali vazdušnu bazu T4 u blizini Palmire, što je deo šireg obrazca agresije.
Izjava je dodatno osudila provokativne izjave izraelskih zvaničnika usmerene ka Turskoj, smatrajući ih odrazom “ekstremističkog i rasističkog” stava vlade Izraela. Turska je odbacila optužbe izraelskog ministra spoljnih poslova Gideona Sara, koji je tvrdio da Turska pokušava da Siriju pretvori u “protektorat”, navodeći da su takve izjave pokušaj skretanja pažnje sa vojnih operacija Izraela u Gazi i okupiranoj Zapadnoj obali.
Strateški interesi u Siriji
Ovi napadi dolaze usred izveštaja da Turska proširuje svoje vojno prisustvo u Siriji, uključujući planove da preuzme kontrolu nad vazdušnom bazom T4 i postavi višeslojni odbrambeni sistem. Izraelski mediji sugerišu da su bombama poslali direktnu pretnju Ankari.
“Nećemo vam dozvoliti da uspostavite prisustvo u Siriji,” rekli su anonimni zvaničnici za Jerusalem Post.
Turska već dugo ima snažan uticaj u Siriji, podržavajući određene opozicione grupe i pokušavajući da suzbije kurdske milicije, dok Izrael smatra turski uticaj pretnjom po svoje bezbednosne interese, naročito zbog Turske bliskosti sa regionalnim rivalima poput Irana. Vazdušna baza T4, koju su ranije koristile ruske i iranske snage, ima stratešku vrednost za obe zemlje.
Napetosti između Turske i Izraela nisu novost, ali su se intenzivirale od incidenta u Mavi Marmari 2010. godine, kada su izraelske snage ubile turske aktiviste na brodu sa humanitarnom pomoći za Gazu. Iako su se odnosi kratko popravili 2016. godine, ponovo su se pogoršali zbog tretmana Palestinaca od strane Izraela i Turske podrške Hamasu.
Veće regionalne rivalitete i eskalacija sukoba
Ovaj trenutni sukob odražava šire regionalne rivalitete. Česti izraelski vazdušni napadi u Siriji, koji često ciljanju milicije podržane od Irana, izazvali su osude brojnih arapskih i muslimanskih zemalja. Turska se protivi ovim napadima i usklađuje se sa tim blokom, uprkos održavanju pragmatičnih veza sa Izraelom.
Dok Turska i Izrael razmenjuju optužbe, rizik od daljeg vojnog sukoba raste. Turski poziv na međunarodnu intervenciju odražava rastuće nezadovoljstvo neograničenim vojnim kampanjama Izraela, dok izraelski napadi signaliziraju odlučnost da se suprotstave pretnjama, bilo od strane Irana ili Turske.
Eskalacija napetosti između Turske i Izraela u Siriji pokazuje duboke strateške razlike i rastući rizik od daljih vojnih sukoba u regionu. Iako su ekonomske veze ostale netaknute, vojna prisutnost i ideološke razlike između dve nacije samo pogoršavaju regionalnu nestabilnost.
Nulta Tačka/Mediji