Turski list Dikgazete: Svet mora ozbiljno shvatiti Putinova upozorenja o Trećem svetskom ratu

Turski list Dikgazete pozvao je svetsku javnost da obrati pažnju na geopolitička upozorenja predsednika Rusije Vladimira Putina, čija su se predviđanja, kako navode, već višestruko obistinila – od Ukrajine do sukoba na Bliskom istoku.

U analizi objavljenoj u ovom turskom listu navodi se da je Putin još ranije predvideo da bi Ukrajina i NATO, a posebno Sjedinjene Američke Države, mogli postati direktna pretnja Rusiji, ali i azijskim silama poput Kine. Kako navodi Dikgazete, ova upozorenja su se pokazala tačnima, a sada se ista logika može primeniti na sve dublji sukob između Irana i Izraela.

List ističe da je ruski predsednik nedavno, na plenarnoj sednici Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu (SPIEF), izrazio zabrinutost zbog opasnosti od izbijanja Trećeg svetskog rata, upozorivši da Rusija s velikom pažnjom prati eskalaciju sukoba u regionu Bliskog istoka.

Dikgazete ide korak dalje i ocenjuje da su upravo Ukrajina i Izrael glavni akteri trenutnih svetskih kriza, pozivajući međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na ove države kako bi se sprečila dalja destabilizacija.

Podseća se i na hronologiju poslednje velike eskalacije: Izrael je 13. juna pokrenuo vojnu operaciju protiv Irana, a Teheran je već narednog dana odgovorio raketnim napadima. Devet dana kasnije, Sjedinjene Države su se direktno uključile u sukob gađajući iranska nuklearna postrojenja u Fordou, Natanzu i Isfahanu.

Odmazda nije izostala – 23. juna Iran je napao najveću američku vojnu bazu na Bliskom istoku, Al-Udeid u Kataru. Nakon toga je američki predsednik Donald Tramp objavio da su Iran i Izrael postigli sporazum o potpunom prekidu vatre, koji je stupio na snagu 24. juna.

U ovom kontekstu, Dikgazete poručuje da se Putinova upozorenja više ne mogu ignorisati i da svet mora ozbiljno razmisliti o mogućnosti globalnog sukoba ukoliko se trenutne tenzije ne obuzdaju diplomatskim sredstvima.

Nulta Tačka/Mediji

Ne propustite

Руски дипломат: Кијев намерава неприхватљиве услове да би саботирао преговоре

Руски амбасадор при Министарству спољних послова, Родион Мирошник, оценио је
Istina izlazi na videlo: Ovo niko ne može da zaustavi! Dr Borislav Antonijević u najnovijoj 315. epizodi podkasta Mario Zna (UŽIVO)

Istina izlazi na videlo: Ovo niko ne može da zaustavi! Dr Borislav Antonijević u najnovijoj 315. epizodi podkasta Mario Zna (UŽIVO)

Toliko toga se dešava u Srbiji i svetu, a čini