Tviter preti da će tužiti novu društvenu mrežu „Threads“ u vlasništvu Marka Zakerberga zbog krađe
Onog dana kada je Meta Marka Zakerberga lansirala Threads, tekstualnog pratioca Instagrama, advokatska firma iz Silicijumske doline koja zastupa Elona Maska poslala im je pismo o prekidu i odustajanju, optužujući aplikaciju za „sistematsko, namerno i nezakonito prisvajanje“ intelektualne imovine Tvitera kao i poslovnih tajni i podataka.
Pismo advokata Kvin Emanuela Aleksa Spira, od 5. jula, a objavljeno u četvrtak u izdanju Semafor, upućeno je Zakerbergu i glavnoj pravnoj službenici Mete, Dženifer Njusted.
Spiro tvrdi da je Meta angažovao „desetine bivših zaposlenih na Tviteru” tokom prošle godine, sa pristupom poslovnim tajnama kompanije „i drugim visoko poverljivim informacijama”, koje su koristili da razviju Threads kao „imitatorsku” aplikaciju.
„Tviter namerava da striktno sprovodi svoja prava intelektualne svojine i zahteva da Meta preduzme hitne korake da prestane da koristi bilo kakve Tviter poslovne tajne ili druge visoko poverljive informacije“, napisao je Spiro.
Sam Musk je prokomentarisao novinske izveštaje o pismu tako što je tvitovao : „Konkurencija je u redu, varanje nije.
👉 🇫🇷📲 Francuska će dozvoliti policiji da špijunira telefone https://t.co/Q0TP1snNPJ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 7, 2023
Portparol Mete Endi Stoun odbacio je optužbe Tvitera. „Niko u inženjerskom timu Threads nije bivši zaposlenik Tvitera – to jednostavno nije stvar“, rekao je Semaforu.
Zakerberg je u sredu pokrenuo aplikaciju koja liči na Tviter, nudeći korisnicima mogućnost da prenesu celu svoju mrežu sa Instagrama, još jedne platforme u vlasništvu Meta. Do sada se prijavilo više od 30 miliona korisnika, rekao je on u četvrtak. Predstavljanje aplikacije u EU je odloženo zbog zabrinutosti za privatnost.
Krajem juna, Musk je nametnuo ograničenja koliko podataka može da se pročita na Tviteru, rekavši da je privremena mera osmišljena da se bori protiv „kraganja podataka i manipulacije sistemom“. Takođe je isključio mogućnost čitanja Tvitera bez naloga.
Federalni regulatori su prethodno ispitali Metu zbog njene navike da kupuje rivale ili da kreira imitirajuće proizvode kako bi ih izbacio iz posla. Kompanija, koja je počela kao Facebook, kupila je Instagram 2012. i WhatsApp 2014. Od tada je objavila opciju Instagram Stories da bi se takmičila sa Snapchatom, a Facebook Reels kao rival TikToku.
NultaTačka/RT