TVITERAŠI POD LUPOM ,,DARPA-e“! IZVEŠTAJ GOVORI O TOME KAKO OVA AGENCIJA PRIKUPLJA PODATKE KORISNIKA TVITERA KOJI SU VAN SAD-a
Twitter je sklopio „specifičan“ sporazum sa Agencijom za napredne istraživačke projekte, američkog Ministarstva odbrane (DARPA) koji omogućava svojim istraživačima da prikupljaju podatke sa društvene mreže za potrebe svoja dva programa, navodi se u izvještaju.
Prema Washington Times -u , sporne podatke „dele“ korisnici Twittera, a očigledno da programi DARPA -e ciljaju korisnike izvan SAD-a.
Menadžer programa DARPA -e Brian Kettler otkrio je da se podaci Amerikanaca mogu prikupiti i „nenamerno“, ali je i brzo odgovorio s uveravanjima da program ima procedure za izolaciju tih i takvih podataka.
Kettler je također utvrdio da su pravila agencije o „gledanju“ prikupljenih ličnih podataka „stroga“ i da služe „za zaštitu“ tih posebno osjetljivih podataka.
U međuvremenu, šta Twitter radi dok se sve ovo dešava? Prema Kettleru, Twitter je „na neki način“ ispitao način na koji DARPA koristi podatke i kojim podacima tačno pristupa, dok je ono što on naziva posebnim ugovorom navodno u skladu s odredbama i uslovima kompanije.
Nije detaljno objasnio način na koji Twitter „prati“ ovu aktivnost, ali je bio uporan da dokaže kako DARPA ne uzima podatke automatskim alatima. Umesto toga, rekao je Kettler, oni „rade kroz platforme“ – njegova upotreba množine ovde sugeriše da Twitter nije jedini.
Kettler je izbegao da da i jasan odgovor na pitanje, znaju li korisnici Twittera da DARPA „gleda njihove tweetove“, rekavši samo da je Twitter prema DARPA istraživačima isti kao i prema drugima kojima dozvoljava pristup njihovoj platformi.
Sam Twitter nije ponudio nikakve komentare, uklučujući i šta se sve stavlja na tacnu ,,istraživačima“ iz DARPE.
U saopšenju, portparol DARPA -e rekao je da Twitter nema nikakve veze s DARPA -om i da „kompanije društvenih mreža često pružaju pristup istraživačima, a Twitter to radi već duže vreme.
Amerika nije jedina zemlja koja prati društvene mreže kako bi prikupila korisničke podatke, pa čak i ako je DARPA oprezna da ne prikuplja podatke o svojim građanima, kada je u pitanju Kina, situacija je obrnuta jer se u izveštaju kaže da Peking radi na prikupljaju informacija o Amerikancima i Evropljanima.
NultaTačka/ReclaimTheNet/DidiRanković