„U budućnosti će Arapi činiti većinu u mnogim oblastima života“, kaže glavni savetnik za bezbednost mađarskog premijera Orbana
U opsežnom intervjuu nemačkom listu Die Welt, Đerđ Bakondi je upozorio da je neuspela migrantska politika koju je vodila Nemačka dovela do povećanog rizika od terorizma širom Evrope, pošto je list priznao da oštar pristup Mađarske ilegalnoj imigraciji postaje evropski mejnstrim
Širenje političkog islama kroz zapadnu Evropu omogućeno je neuspešnom migrantskom politikom koju je vodila Nemačka i koja je dovela do povećanog rizika od terorizma širom kontinenta, upozorio je glavni savetnik za bezbednost mađarskog premijera Viktora Orbana.
U intervjuu nemačkom listu Die Welt, Đerđ Bakondi je ciljao na način na koji zapadnoevropske vlade nisu samo zatvarale oči, već su aktivno podsticale ilegalnu imigraciju nakon migrantske krize 2015. godine, i tvrdio da je budućnost kontinenta u nedoumici bez radikalnog zaokreta u imigraciji.
List, koji se smatra jednim od vodećih nemačkih medija, tvrdi da je mađarski izolacionistički pristup migraciji „veoma kontroverzan“, ali priznaje da „sve više evropskih zemalja ne samo da uzimaju mađarske granične ograde kao model, već planiraju i oštriju politiku migracije“.
Na pitanje novinarke Die Welt-a Zare Riffler o situaciji na mađarskoj granici nakon nedavnog izveštaja mađarske obaveštajne službe koji upozorava na terorističke ćelije kao što su Islamska država, Al-Kaida i talibanska mreža Hakkani koje iskorištavaju migracione rute za slanje džihadista u Evropu, Bakondi je rekao da su se prethodni teroristički napadi desili nakon masovnog priliva migranata 2015.
„Da biste odgovorili na ovo pitanje, morate imati na umu prošlost. Od 2015. do danas u Evropi je bilo toliko različitih terorističkih akata koji su direktno povezani sa migracijama. Uzmite napade Bataclan u Parizu 2015. Teroristi koji su ubili 130 ljudi ilegalno su ušli u Evropu“, rekao je Bakondi.
„Bili su državljani Belgije i Francuske i odrasli su u Evropi kao druga ili četvrta generacija. Prvo su otišli u Siriju da se bore za ISIS. Zatim su se vratili u Evropu da izvedu napad.
„Kada su bili na granici, nisu koristili svoj belgijski pasoš, već su se pretvarali da su sirijske izbeglice. Pomešali su se sa masom dok je 400.000 migranata prešlo mađarsku granicu. I zbog toga je Mađarska 2015. godine donela političku odluku da zatvori granicu kako teroristi ne bi mogli neprimećeno da uđu prerušeni u izbeglice da izvrše napade u Evropi“, dodao je on.
Granični zvaničnici zadržavaju džihadiste na spoljnoj granici Mađarske
Glavni savetnik za bezbednost mađarskog premijera otkrio je da granična policija hvata islamiste na spoljnoj granici zemlje „koji su planirali da počine ubistva u Evropi“, kao i mnoge avganistanske državljane koji su „blisko povezani sa talibanskom vladom ili njenom tajnom službom“.
On je upozorio da šverceri koji rade u saradnji sa zabranjenim terorističkim organizacijama postaju „veoma nasilni“ i da se krijumčarske bande „sada bore jedna protiv druge nasiljem i oružjem“ za kontrolu migratornih ruta.
To je dovelo do pojačanog oružanog odgovora mađarskih pograničnih zvaničnika, objasnio je Bakondi.
„Koristimo oružje da zaštitimo granice. Prema mađarskom zakonu, graničarima je dozvoljeno da koriste svoje vatreno oružje za sopstvenu zaštitu. Krijumčarske kriminalne grupe sve više koriste pištolje i kalašnjikove“, rekao je on za list.
Tom Henks i Opra Vinfri isključili komentare na društvenim medijima nakon što su obelodanjeni Epštajnovi dokumentihttps://t.co/hHuXL3R157
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 5, 2024
Bakondi je ispričao incident u pograničnom gradu gde je jedan civil napadnut ručnim bombama u svojoj kući jer je obavestio policiju da se krijumčari nalaze u blizini.
Na pritisak mađarskih vlasti o upotrebi vatrenog oružja, savetnik za bezbednost je otkrio da se na mađarsko-srpskoj granici 2022. i 2023. godine dogodilo ukupno 2.000 oružanih incidenata, ali da su većina njih bili „pucnji upozorenja“.
Uspavani džihadisti žive u Evropi i spremni su da napadnu svakog trenutka
O rastućoj pretnji islamističkih terorističkih napada u zapadnoj Evropi, o čemu nedavno svedoči nekoliko incidenata u Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj i Španiji gde su osumnjičeni za teror uhapšeni usred značajnih planova za napade na božićne pijace, sinagoge i katedralu u Kelnu, Bakondi je rekao da očekuje više terorističkih napada širom kontinenta u bliskoj budućnosti.
„Sve je vezano za 2015. godinu“, objasnio je on. „Od tada su milioni migranata došli u Evropu nekontrolisano i ilegalno. Mnogi od ovih ilegalnih migranata sada žive u velikim evropskim gradovima. Velika simpatija prema islamizmu je već tamo očigledna u antisemitskim demonstracijama protiv Izraela. Ovo je zaista, veoma ozbiljan antisemitizam“, dodao je on.
„Suočićemo se sa rastućim migracionim pokretima i sve većim terorizmom“, upozorio je on, dodajući da teroristi sada žive neprimećeni u velikim muslimanskim zajednicama u velikim evropskim gradovima gde mogu „ići u podzemlje i sakriti se“.
Govorio je o „spavačima usred Evrope“ kojima je naređeno da se infiltriraju na kontinent „posebno radi ubistva“.
„Ovi spavači mogu da izvrše terorističke napade u bilo kom trenutku. To se dogodilo tek u oktobru, kada su dva švedska navijača ubijena u Belgiji. Terorista ISIS-a došao je iz Tunisa i zatražio azil u Belgiji 2019. Strani bezbednosni organi su 2016. izvestili da je čovek imao radikalizovan profil i da je želeo da ode u konfliktno područje da vodi džihad“, rekao je on.
Na pitanje da li je mađarska granična ograda zaista delovala kao sredstvo odvraćanja, Orbanov savetnik za bezbednost je odgovorio: „Naravno, funkcioniše! Od 2015. godine uložili smo 650 milijardi forinti – oko 2 milijarde evra – u zaštitu granica. Naravno, mi to ne radimo samo za Mađarsku: štitimo šengenski prostor, Evropu i evropske građane.
Da li je pristup Mađarske migracijama sada evropski mejnstrim?
Novinarka Zara Rifler napomenula je da je mađarski „teški granični režim odjednom postao evropski mejnstrim” i upitala je da li Mađarska sada može da postane uzor – bar u očima evropske liberalne elite.
„Mi Mađari nismo bili prvi“, primetio je Bakondi. „Koristili smo ogradu Grčke sa Turskom ili ogradu Španije sa Marokom kao model, na primer. Međutim, potrebna je jaka pravna zaštita kako bi se osiguralo da migranti koji uspeju da pređu granicu mogu biti vraćeni iza ograde.
On je ukazao da mnoge evropske nacije sada slede taj primer, uključujući Nemačku, Sloveniju, Slovačku, Austriju i nedavno Finsku koja je zatvorila svoje granice sa Rusijom krajem prošle godine.
„Ako je pitanje da li svi prate našu graničnu politiku: da, prate. Razlog tome je što unutrašnja politika postaje sve osetljivija za ove zemlje, zbog čega bi nezadovoljni evropski građani sada trebalo da steknu osećaj da je prestala opasnost od nekontrolisanih migracija“, rekao je Bakondi.
U još jednoj slabo prikrivenoj kritici mađarskog „tvrdog pristupa” za koji je Rifler tvrdio da je još uvek „veoma kontroverzan” u zapadnoj Evropi zbog optužbi za nezakonito odbijanje i strogi zakon o azilu, Bakondi je podsetio novinara da je Mađarska nastavila da prima ukrajinske izbeglice i „pomaže im u svemu.”
„Od početka rata u Mađarsku je iz Ukrajine stiglo više od milion izbeglica. Za Ukrajinu je Mađarska najbezbednija zemlja u koju uđu. Dakle, Mađarska pomaže pravim izbeglicama. Ali migranti koji su već prešli nekoliko bezbednih država pre nego što su stigli do Mađarske i potom pucali na graničare iz automata nisu dobrodošli“, ponovio je on.
Nulta Tačka/Die Welt/Mediji