U četvrtak počinje samit UN-a povodom preuzimanja kontrole nad veštačkom inteligencijom i mogućom globalnom intervencijom
Sastanak Ujedinjenih nacija pod nazivom „Globalni samit AI za dobrobit“ počinje u četvrtak u Ženevi na kojem se traže načini da se savetuje globalistička organizacija o načinima da interveniše, upravlja i kontroliše širenje veštačke inteligencije (AI) i poboljšanja ljudi.
Očekuje se da će oko 3.000 stručnjaka iz kompanija poput Majkrosofta i Amazona, kao i akademika i predstavnika nevladinih organizacija, učestvovati zajedno sa 40 sestrinskih agencija Ujedinjenih nacija, a sve zajedno saziva Vlada Švajcarske.
Njima će se pridružiti desetine robota, uključujući nekoliko humanoida kao što je Ai-Da, prvi ultra-realističan robot umetnik; Ameca, najnapredniji svetski robot nalik čoveku; humanoidna rok pevačica Dezdemona; i Grejs, najnapredniji zdravstveni robot, prenosi AFP.
„Ova tehnologija se brzo razvija“, upozorila je Doreen Bogdan-Martin, šefica Međunarodne unije za telekomunikacije, agencije UN za informacione i komunikacione tehnologije koja je sazvala samit, ponavljajući upozorenja drugih koji vide da veštačka inteligencija suštinski menja svet u kojem živimo u – i ne nužno na bolje.
„To je prava prilika da se vodeći svetski glasovi o veštačkoj inteligenciji okupe na globalnoj sceni i da se pozabave pitanjima upravljanja“, rekla je ona novinarima. „Ne raditi ništa nije opcija. Čovečanstvo zavisi od toga. Zato moramo da se angažujemo i pokušamo da obezbedimo odgovornu budućnost sa AI”.
Ona je rekla da će samit ispitati moguće okvire i zaštitne mere za podršku bezbednoj upotrebi veštačke inteligencije, dok će se razmatrati predlozi za globalne intervencije Ujedinjenih nacija kako bi se kontrolisala njena upotreba i osiguralo da je čovečanstvo zaštićeno.
👉 Marin Le Pen: „Sačuvaću Francusku od novog svetskog poretka – Makron će biti uhapšen“ https://t.co/whQFLzV2dF
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 4, 2023
U izveštaju AFP-a navodi se da među navedenim učesnicima spadaju glavni tehnološki direktor Amazona Verner Vogels, glavni operativni direktor Google DeepMind-a Lila Ibrahim i bivši fudbalski kapiten Španije Iker Kasiljas — koji je doživeo srčani udar 2019. godine i sada se zalaže za korišćenje veštačke inteligencije u prevenciji srčanog udara.
Bajdenova administracija je već pokušala da interveniše u brzom usponu tehnologije.
U maju je Bela kuća objavila plan za razvoj veštačke inteligencije, a Bajden je imenovao potpredsednicu Kamalu Haris za „cara veštačke inteligencije“ zaduženog za novu inicijativu, kako je izvestio Breitbart News.
Kancelarija šefa osoblja Bele kuće Džefa Zientsa sada razvija niz akcija koje savezna vlada može da preduzme u vezi sa veštačkom inteligencijom, navodi Bela kuća.
Ovaj potez dolazi pošto zagovornici veštačke inteligencije pozdravljaju tehnologiju za način na koji može da transformiše društvo, uključujući posao, zdravstvenu zaštitu i kreativne aktivnosti, dok se drugi brinu zbog njenog potencijala da podriva demokratiju kada je u pogrešnim rukama ili jednostavno zameni ljude na radnom mestu.
„Na neki način smo u savršenoj oluji kada se ova moćna nova tehnologija – mislim da nije super-inteligentna – koja je veoma široko rasprostranjena i osnažena u našim životima, a mi zaista nismo spremni,” preduzetnik AI Gari Markus je rekao za AFP uoči sastanka u Ženevi.
„Mi smo u kritičnom trenutku u istoriji kada možemo ili da ovo ispravimo i izgradimo globalnu upravu koja nam je potrebna, ili da pogrešimo i da ne uspemo i završimo na lošem mestu gde nekoliko kompanija kontroliše sudbine mnogih, mnogih ljudi bez dovoljno razuma“, rekao je on.