U neverovatnom preokretu strategije, Pentagon više neće isključivati upotrebu nuklearnog oružja protiv nenuklearne pretnje
Pa, konačno smo tamo: akcijama se zvanično trguje usled naslova o nuklearnom ratu.
Pre nekoliko trenutaka, kao deo pažljivo praćenog govora, Vladimir Putin je želeo da umanji verovatnoću korišćenja nuklearnog oružja u Ukrajini:
PUTIN: NEMA POLITIČKOG, VOJNOG RAZLOGA ZA NUKLEARNI NAPAD U UKRAJINI
Što je, međutim, obrnuto od onoga što se govori u SAD.
Kao što je Blumberg upravo izvestio, nova Pentagonova nacionalna odbrambena strategija odbacuje ograničenja upotrebe nuklearnog oružja koja su dugo zastupali zagovornici kontrole naoružanja (i, u ne tako dalekoj prošlosti, Džo Bajden) pozivajući se na rastuće pretnje iz Rusije i Kine.
„Do 2030-ih Sjedinjene Države će se po prvi put u svojoj istoriji suočiti sa dve velike nuklearne sile kao strateškim konkurentima i potencijalnim protivnicima“, navodi Ministarstvo odbrane u dugoočekivanom dokumentu objavljenom u četvrtak. Kao odgovor, SAD će „održavati veoma visoku granicu za nuklearno angažovanje“ ne isključujući upotrebu oružja kao odmazdu za nenuklearnu stratešku pretnju domovini, američkim snagama u inostranstvu ili saveznicima.
U još jednom oštrom preokretu za senilnog stanara Bele kuće, u svojoj predsedničkoj kampanji 2020. Bajden je obećao da će izjaviti da američki nuklearni arsenal treba da se koristi samo za odvraćanje ili osvetu protiv nuklearnog napada, što je pozicija koju su blagoslovile progresivne demokrate i potvrdili odbrambeni jastrebovi. Ali, kao i svaka druga pozicija koju zauzima patološki lažov koji čak i nadmašuje Trampa u odeljenju za neistinu, i ova je upravo preokrenuta, kao i „okruženje pretnji se drastično promenilo od tada“, a strategija Pentagona je iskovana u saradnji sa Belom kućom koja stalno menja mišljenja.
U zapanjujućem potezu koji bi trebalo da izazove gnev među takozvanim progresivcima, ali će u najboljem slučaju izazvati neka veoma strogo povučena pisma, nuklearni izveštaj koji je deo šire strategije, kaže da je Bajdenova administracija revidirala svoju nuklearnu politiku i zaključio je da bi politike „bez prve upotrebe“ i „isključiva svrha“ „dovele do neprihvatljivog nivoa rizika u svetlu niza nenuklearnih sposobnosti koje razvijaju i postavljaju konkurenti koji bi mogli da nanesu štetu na strateškom nivou“ SAD-u i saveznicima.
Dokument o nuklearnoj strategiji ne navodi koje bi nenuklearne pretnje mogle da izazovu nuklearni odgovor SAD, ali trenutne pretnje uključuju hipersonično oružje koje poseduju Rusija i Kina za koje SAD još nemaju dokazanu odbranu.
Međutim, najsnažnije se precizira šta bi se desilo sa drugom nuklearnom silom, Severnom Korejom, ako bi pokrenula nuklearni napad na SAD, Južnu Koreju ili Japan. Ta akcija će „rezultirati krajem tog režima“, kaže se. Američko nuklearno oružje nastavlja da igra ulogu u odvraćanju severnokorejskih napada.
Putin: The only country in the world that has used nuclear weapons against a non-nuclear state is the United States of America
— Paul Sonne (@PaulSonne) October 27, 2022
Dakle, zaključili su briljantni neokonzervativni umovi koji stoje iza izveštaja, bolje je uliti strah od nesrazmerne nuklearne odmazde, čime bi direktan nuklearni napad bio daleko verovatniji (ako vas SAD ipak pogode nuklearnom bombom, može nam svima biti kraj).
U dokumentu, koji je uokviren mnogo pre intervencije, Pentagon kaže da Rusija nastavlja da „maše nuklearnim oružjem u znak podrške svojoj revizionističkoj bezbednosnoj politici“, dok se očekuje da će njen savremeni arsenal dalje rasti. Drugim rečima, Pentagon je znao šta će Putin uraditi i pre nego što je to uradio i to je definisalo dramatičnu reviziju nuklearnog stava SAD. Gotovo kao da je Pentagon režirao čitav niz događaja…
U međuvremenu, Kina ostaje „najvažniji strateški konkurent SAD u narednim decenijama“, rekao je ministar odbrane Lojd Ostin u pismu u kojem je predstavljena nova odbrambena strategija. On je naveo kineske „sve više prisilne akcije da preoblikuje Indo-pacifički region i međunarodni sistem kako bi odgovarao njihovim autoritarnim preferencijama“, čak i dok se brzo modernizuje i širi svoju vojsku. Kina želi da ima najmanje 1.000 nuklearnih bojevih glava koje se mogu isporučiti do kraja decenije, navodi se u dokumentu o nuklearnoj strategiji, navodeći da bi ih mogla koristiti u „prinudne svrhe, uključujući vojne provokacije protiv američkih saveznika i partnera u regionu“.
Nuklearna strategija je potvrdila programe modernizacije, uključujući tekuću zamenu zastarele američke nuklearne trijade vazduh-more-kopno. Među njima su nuklearna ICBM podmornica klase Kolumbija mornarice, zamena za ICBM Minuteman III na kopnu, novo oružje dugog dometa koji se lansira iz vazduha i borbeni avioni F-35 za Evropu koji nose nuklearno oružje.
Revizija je potvrdila prethodne izveštaje da će Pentagon povući gravitacionu bombu B83-1 i otkazati program krstarećih raketa lansiranih sa mora. Ali pregled podržava kontroverzno pomorsko oružje iz Trampove ere, nuklearnu bojevu glavu male moći V76-2 lansiranu iz podmornice, koja je opisana kao „važno sredstvo za odvraćanje ograničene nuklearne upotrebe“.
Širi strateški izveštaj takođe je ponudio nežne kritike glavnih američkih programa naoružanja, koji često kasne godinama iza planova i milijarde dolara deficita u odnosu na početni budžet.
„Naš trenutni sistem je suviše spor i previše fokusiran na nabavku sistema koji nisu dizajnirani da odgovore na najkritičnije izazove sa kojima se sada suočavamo“, saopštio je Pentagon. Pozivao je na više „otvorenih sistema koji mogu brzo da inkorporiraju najsavremeniju tehnologiju“ uz istovremeno smanjenje problema „zastarelosti“ i visokih troškova.
Strateški dokumenti Pentagona su poslani Kongresu u poverljivom obliku u martu, tako da su razmotreni tokom kongresnog odobravanja fiskalnog budžeta za odbranu za 2023. godinu.
* * *
Pa kako sve ovo shvatiti? Pa, početni instinkt sada kada se objavljuju naslovi o nuklearnom ratu je da je možda došlo vreme za prodaju… ali kao što je Art Cashin tako pronicljivo rekao pre nekog vremena, „Nikad se ne kladite na smak sveta, jer se to dešava samo jednom”.
Sada zahvaljujući Bajdenovoj administraciji, taj događaj „jednom u životu“ je mnogo bliži da se desi.
Nulta Tačka/InfoWars