U sredu „Dan D“ za Asanža: Njegova žena upozorava da će „umreti“ ako bude izručen SAD
Sreda, 21. februar je veliki dan i ‘trenutak istine’ za osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža i njegov pravni tim. Tada će dvojica sudija visokog suda u Londonu saslušati argumente o tome da li Asanž može da uloži žalbu na odluku o njegovom izručenju Sjedinjenim Državama, gde bi sasvim izvesno proveo ostatak života u zatvoru, verovatno u strogoj „super čuvanoj“ saveznoj ustanovi.
Stela Asanž, njegova supruga, upozorila je da bi, ako sudije presude protiv Asanža, on mogao da stigne u avion za SAD za nekoliko dana. On bi bio udaljen iz zatvora Belmarš visoke bezbednosti radi suđenja u SAD po optužbama za špijunažu i objavljivanje državnih tajni, gde bi ga čekala kazna od 175 godina zatvora.
Njegova supruga je na brifingu za štampu u četvrtak rekla: „Ovo je poslednje ročište ako ne prođe u Džulijanovu korist, ne postoji mogućnost žalbe Vrhovnom sudu ili bilo gde drugde u ovoj jurisdikciji.
Ona je dalje rekla da je situacija „izuzetno teška” s obzirom da je njegovo zdravlje i dalje „u padu”. Upozorila je: „Ako bude izručen, umreće“.
Gardijan je u međuvremenu prokomentarisao pokušaje američkih vlasti da maltretiraju novinare koji su radili sa Asanžom kako bi se okrenuli protiv njega:
Metropoliten policija se obratila najmanje četiri poznata novinara u ime FBI: Džejms Bol, njegov bivši kolega sa Vikiliksa, koji je sada u Birou za istraživačko novinarstvo; Dejvid Li, bivši novinar Gardijana i Obzervera; Heder Bruk, aktivistkinja za slobodu informisanja; i Endru O’Hagana, koji je dobio zadatak da prikaže Asanžovu autobiografiju.
Svi su odbili da sarađuju sa FBI. U članku za Rolling Stone prošle godine, Bol je rekao da su mu prvi put prišli 2021. i da je bio podvrgnut pritiscima, uključujući pretnju da će i sam biti krivično gonjen.
Džordž Soroš kupio stotine američkih radio stanica uoči izbora 2024https://t.co/gUf8kwiWZA
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 18, 2024
O’Hagan je rekao da bi, iako je imao nesuglasice sa Asanžom, rado otišao u zatvor nego da pomaže FBI. „Dodao bih samo da je pokušaj da se Asanž kazni zbog razotkrivanja istine napad na samo novinarstvo. Primećujem da se niko od onih mejnstrim saradnika koji su objavili njegov materijal – Njujork tajms, Gardijan i Der Spiegel – ne goni, što pokazuje da je generacijska pristrasnost prema novinarstvu koje se odvijalo na internetu u središtu slučaja… Ako Džulijan ode u SAD, Britanija neće uspeti da zaštiti jedan od prvih principa demokratije.
Glavna urednica VikiLiksa Kristin Hrafnson prokomentarisao je šta Asanžovo krivično gonjenje i moguće izručenje znače za budućnost sloboda štampe. „Ne može se potceniti efekat koji će to imati“, rekao je on. „Ako se građanin Australije koji objavljuje u Evropi može suočiti sa zatvorom u Sjedinjenim Državama, to znači da nijedan novinar nigde nije siguran u budućnosti“.
Što se tiče Asanžove rodne Australije, njen parlament je upravo glasao za izdavanje zvaničnog zahteva da se optužbe protiv Džulijana Asanža povuku. Predlog koji je usvojio parlament naglašava „važnost da Velika Britanija i SAD privedu stvar do kraja kako bi se gospodin Asanž mogao vratiti kući svojoj porodici u Australiju“.
Pre nekoliko dana, Amnesti internešenel je takođe obnovio svoj poziv da odustane od optužbi protiv Asanža. „Rizik za izdavače i istraživačke novinare širom sveta visi o koncu. Ako Džulijan Asanž bude poslat u SAD i tamo bude krivično gonjen, i globalne medijske slobode biće na suđenju“, navodi se u saopštenju.